Mongolia: stały wzrost liczby katolików

Trzema nowo otwartymi parafiami Kościół w Mongolii uświetni obchody 20-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z tym środkowoazjatyckim krajem.

Obchody rocznicy rozpoczną się w lipcu. W kraju Czyngis-Hana od 1992 r. stale wzrasta liczba wierzących w Chrystusa. Obecnie katolicy mają cztery parafie służące ok. 800 wiernym. W Mongolii pracuje 71 misjonarzy (49 z nich to zakonnicy), w tym polscy salezjanie.

Działalność duszpasterska wśród Mongołów jest na różne sposoby ograniczana. Misjonarze podkreślają, że obecnie relacje z administracją nie są zbyt przyjazne dla katolików. Kościół jest nękany administracyjnie. Księża mają zakaz używania stroju duchownego w miejscach publicznych. Młodzież poniżej 16. roku można katechizować tylko za pisemną zgodą rodziców. Poza tym religii nie można nauczać w szkołach. Misjonarze mogą tam jednak wykładać inne przedmioty.

Gdy w 2002 r. bł. Jan Paweł II ustanowił prefekturę apostolską w Ułan Bator do wiary katolickiej przyznało się ponad 100 mieszkańców Mongolii. Od tego czasu ich liczba wzrosła ośmiokrotnie.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama