Ukraina: kończy się Kongres Eucharystyczny

Ponad 400 księży z Ukrainy i zagranicy będzie koncelebrować Mszę św. 3 czerwca we Lwowie na zakończenie pierwszego po wojnie Kongresu Eucharystycznego w tym kraju.

Poinformował o tym na konferencji prasowej 11 maja we Lwowie miejscowy metropolita łaciński abp Mieczysław Mokrzycki. Kongres rozpocznie się 26 maja w Kijowie Mszą św., którą w kościele św. Aleksandra odprawi nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Thomas E. Gullickson. Następnie będzie się on odbywał jednocześnie w największych katolickich parafiach tego kraju w kilku miastach.


Zwieńczeniem Kongresu będzie Msza św. koncelebrowana na placu przed Akademią Weterynaryjną we Lwowie pod przewodnictwem osobistego przedstawiciela papieża, kard. Angelo Comastriego z Włoch. Wraz z nim liturgię sprawować będą biskupi i księża katoliccy Ukrainy oraz goście z Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Niemiec – łącznie ponad 400 kapłanów. Po jej zakończeniu duchowni i świeccy przejdą procesjonalnie do katedry łacińskiej.

Abp Mokrzycki podkreślił, że Kongres Eucharystyczny „jest wielkim wydarzeniem w duchowym życiu kraju”. „Powinien on pogłębić naszą wiarę i miłość do Jezusa w Eucharystii, wzmocnić jedność wiernych z Nim oraz pomóc każdemu w uświadomieniu sobie, jak wielkim darem jest Święta Eucharystia” – dodał hierarcha, który jest także przewodniczącym episkopatu Ukrainy.

Przypomniał, że przygotowania do tego wydarzenia trwały wiele miesięcy i objęły wszystkie diecezje i parafie katolickie w tym kraju.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że będzie to pierwszy taki Kongres w nowożytnych dziejach Ukrainy. W archidiecezji lwowskiej odbył się on w 1930 r. „Postanowiliśmy odnowić tradycję takiego zgromadzenia go w tym roku, gdy obchodzimy 600. rocznicę przeniesienia katedry łacińskiej z Halicza do Lwowa” – oświadczył pasterz Kościoła lwowskiego.

Zapowiedział również, iż Kongres, oprócz duchowego, będzie mieć także wymiar materialny, gdyż wszystkie zebrane podczas niego pieniądze zostaną przekazane katolikom diecezji kiszyniowskiej w Mołdawii na budowę świątyni w Naddniestrzu, gdzie Kościół przeżywa obecnie trudny okres.

I Ogólnoukraiński Kongres Eucharystyczny Kościoła katolickiego na Ukrainie przebiegać będzie pod hasłem „Jezus Chrystus, wczoraj i dziś, ten sam także na wieki (Hbr 13, 8)”. Przygotowania do niego trwały od września ub.r., a na czele komitetu organizacyjnego stał biskup łucki Marcjan Trofimiak.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama