Jak co roku, 2 kwietnia, w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się wieczorne czuwanie - poinformowało w czwartek Centrum Myśli JP2. Zamiast zniczy plac udekorują białe i żółte tulipany - symbol świętości.
"W ten sposób od żałoby i smutku po papieżu, które uosabiały znicze, wchodzimy w nowy okres radości z wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II" - powiedział rzecznik prasowy Centrum Myśli JP2 Adrian Sinkowski. Dodał, że czuwanie w poniedziałek 2 kwietnia - w 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II - rozpocznie się o godz. 21 i "będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca".
Uroczystość otworzy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, gościem będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Według zapowiedzi Centrum na telebimach pokazane zostaną archiwalne materiały, w których przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o życiu i pontyfikacie polskiego papieża. O 21.37 - godzinie śmierci Jana Pawła II - zostanie zagrany przez wojskowych na trąbce utwór "Cisza". Kard. Nycz skieruje do zgromadzonych słowa modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego.
Wcześniej, od godz. 9 do 16, na pl. Piłsudskiego zaplanowana jest gra miejska. "W grze wezmą udział gimnazjaliści, ale może się w nią zaangażować każdy. Wystarczy na stronie internetowej www.centrumjp2.pl wypełnić zgłoszenie i stawić się 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego" - powiedział Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli JP2.
Dodał, że gra - choć będzie wymagała od uczestników poruszania się po Śródmieściu - będzie w całości grą internetową. "Wystarczy wraz z wysłaniem zgłoszenia ściągnąć odpowiednią aplikację na komórkę, a następnie kierować się wskazówkami, które będą pojawiać się na ekranie telefonu" - zaznaczył.
Częścią gry będzie labirynt, który stanie na pl. Piłsudskiego już 1 kwietnia, w niedzielę. Zajmie powierzchnię ponad 600 m kw., sięgać będzie około 1,5 m wysokości i zbudowany zostanie ze styropianu.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.