Sakramentów i głoszenia Słowa nigdy nie można od siebie oddzielać. Sprawowanie Sakramentu Pojednania jest samo w sobie głoszeniem Słowa o Bożym przebaczeniu i miłosierdziu, a zatem drogą nowej ewangelizacji – wskazał Papież, spotykając się z uczestnikami dorocznego kursu Penitencjarii Apostolskiej dla spowiedników.
Bierze w nim udział ok. 1300 księży oraz diakonów przygotowujących się do kapłaństwa i posługi Sakramentu Pokuty.
„W naszej epoce alarmu edukacyjnego relatywizm kwestionuje samą możliwość edukacji rozumianej jako stopniowe wprowadzanie w znajomość prawdy, w głęboki sens rzeczywistości, a zatem jako stopniowe wprowadzanie w relację z Prawdą, którą jest Bóg – mówił Papież. – Chrześcijanie są obecnie powołani, by głosić z mocą możliwość spotkania między dzisiejszym człowiekiem a Jezusem Chrystusem, w którym Bóg stał się tak bliski, że można Go widzieć i słyszeć. W tej perspektywie Sakrament Pojednania, który wychodzi od spojrzenia na własną konkretną sytuację egzystencjalną, szczególnie pomaga w tym «otwarciu serca», które pozwala patrzeć ku Bogu, by wszedł w życie. Pewność, że jest On bliski i w swym miłosierdziu czeka na człowieka, również gdy jest on dotknięty grzechem, by uleczyć jego dolegliwości łaską Sakramentu Pojednania, jest zawsze światłem nadziei dla świata. Jako spowiednicy macie możność, by być narzędziami wciąż odnawianego spotkania ludzi z Bogiem”.
Benedykt XVI zwrócił uwagę, że przystępujący do spowiedzi grzesznicy doświadczają głębokiego pragnienia przemiany i przez ten sakrament dokonuje się na nowo spotkanie z Chrystusem. Otwierają się na Jego obecność, która zawsze odnawia i przemienia.
„Nowa ewangelizacja zatem wychodzi również od konfesjonału! – stwierdził Papież. – Wychodzi mianowicie od tajemniczego spotkania między niewyczerpanym zapotrzebowaniem człowieka, będącym w nim znakiem Stwórczego Misterium, a Bożym Miłosierdziem, jedyną właściwą odpowiedzią na ludzką potrzebę nieskończoności. Jeśli tak będzie się sprawować Sakrament Pojednania, a wierni rzeczywiście doświadczą w nim tego Miłosierdzia, jakie dał nam Jezus z Nazaretu, Pan i Chrystus, to sami staną się wiarygodnymi świadkami tej świętości, która jest celem nowej ewangelizacji”.
Papież przypomniał, że świadectwo ścisłego związku między Sakramentem Pojednania a świętością dawali w historii wszyscy święci. Zwrócił też uwagę, że spowiednik współpracuje w nowej ewangelizacji, najpierw odnawiając w sobie świadomość, że sam potrzebuje sakramentalnego przebaczenia.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.