O prowadzeniu szkół katolickich, zmianach oświatowych, a przede wszystkim o tym jak wychowywać rozmawiało na Jasnej Górze kilkuset dyrektorów szkół katolickich. Dwudniowa konferencja stanowiła także swego rodzaju forum przygotowań organizowanego w Polsce z inicjatywy Rady Szkół Katolickich II Tygodnia Wychowania.
S. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół zauważa coraz większe trudności w prowadzeniu szkół katolickich, które wynikają także z niezbyt przychylnego podejścia do Kościoła: „Nie jest łatwo prowadzić taką instytucję z powodu bałaganu w kraju. Wiele rzeczy jest źle zapisanych w przepisach. Nie tylko dają one możliwość, żeby każdy prawnik interpretował je po swojemu, ale nawet są szkolenia, które wprowadzają pewien zamęt i to z powodu, ja dotykam tego, wyraźnej niechęci do Kościoła, a myślę, że też z powodu biedy w samorządach” – dodała s. Wojnar.
Przewodniczący Rady Szkół podkreślił, że kwestie wychowawcze są najważniejszymi w każdej szkole i nawet teraz, w bardzo trudnych dla polskiej oświaty warunkach, trzeba przykładać do nich wielką wagę: „Żeby w tym wszystkim nie zatracić człowieka, z jego rozwojem, z jego wychowaniem. Żeby ci ludzie, którzy spędzają w szkole wiele godzin dziennie, poprzez szkołę wrastali w wartościach, stawali się szlachetnymi ludźmi a poprzez to obywatelami i katolikami” – powiedział ks. Adam Kostrzewa.
Obchodzony we wrześniu II Tydzień Wychowania przebiegać będzie pod hasłem: „Wychowywać, ale jak?”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.