Tegoroczne międzynarodowe spotkanie z cyklu “Ludzie i religie”,organizowane od 1987 przez rzymską Wspólnotę św. Idziego, odbędzie się w Sarajewie. Informuje o tym Wspólnota zapraszając na wspólną konferencję prasową jej przewodniczącego, profesora Marco Impagliazzo i ordynariusza archidiecezji Vrhbosnii, w której znajduje się stolica Bośni i Hercegowiny, kard. Vinko Puljicia.
Spotkane odbędzie się tam w dniach 9-11 września. Organizatorom zależy na współpracy z wszystkimi wyznaniami i religiami obecnymi w tym kraju, a także na udziale przedstawicieli świata kultury i polityki z całej Europy.
Katolicka Wspólnota św. Idziego powstała w maju 1968 r. w Rzymie. Prowadzi pracę charytatywną, udziela się w dyplomacji w regionach ogarniętych wojną domową oraz w dialogu między religiami. Liczy 60 tys. członków w 70 krajach świata. Jej główna siedziba mieści się przy bazylice Matki Bożej na Zatybrzu w Rzymie. Od 1986 r. prowadząca szeroką działalność ekumeniczną Wspólnota jest uznana za stowarzyszenie świeckich katolików w Kościele katolickim. Jej praca jest finansowana ze składek członkowskich, darowizn oraz dotacji państwowych.
Założycielem Wspólnoty św. Idziego jest włoski historyk, 61-letni Andrea Riccardi. Za swoją działalność otrzymał w 2009 r. Nagrodę Karola miasta Akwizgran. Dzięki różnorodnym, nieformalnym kontaktom z politykami i zwierzchnikami kościelnymi mógł podejmować się roli mediatora w wielu konfliktach zbrojnych. Jednym z jego osiągnięć dyplomatycznych jest „układ pokojowy z Rzymu”, na mocy którego w 1992 r. zakończyła się trwająca 15 lat wojna domowa w Mozambiku. Inne ważne inicjatywy Wspólnoty św. Idziego, to międzynarodowa akcja na rzecz zaniechania kary śmierci oraz program zapobiegający AIDS w Afryce. Najnowszy projekt, to tworzenie rejestracji meldunkowej noworodków w krajach Afryki.
W sposób szczególny Wspólnota poświęca się kontynuacji rozpoczętych w Asyżu międzynarodowych modlitw o pokój na świecie. Służą temu odbywające się od 25 lat międzyreligijne spotkania z cyklu „Ludzie i religie”. Zachętą dla nich stało się historyczne spotkanie w Asyżu w 1986 r., kiedy to bł. Jan Paweł II zaprosił przedstawicieli religii świata do wspólnych modlitw o pokój. Dlatego też pierwsze spotkanie „Ludzie i religie” Wspólnota św. Idziego zorganizowała w Rzymie już w rok po Asyżu. W 2011 r. odbyło się ono w Monachium, w 2010 w Barcelonie a w 2009 w Krakowie.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.