Dzięki mediacji Kościoła w Panamie udało się uspokoić rewoltę miejscowych Indian przeciwko nowej ustawie górniczej, która ich zdaniem narusza interesy rdzennej ludności
Protestujący przez pięć dni blokowali główną drogę krajową, ścierając się z policją. W zamieszkach zginęły dwie osoby; dziesiątki innych odniosło obrażenia, bądź zostało zatrzymanych.
Przewodniczący panamskiego episkopatu, bp José Luis Lacunza, wziął udział w negocjacjach między władzami a przedstawicielami ludności tubylczej. Przyniosły one porozumienie o zakończeniu protestu, choć bez uzgodnień co do meritum konfliktu. Przedstawiciel rządu, min. Demetrio Papadimitriu, dziękując bp. Lacunzy za udział w rozmowach ocenił, że to właśnie jego mediacja umożliwiła porozumienie.
Kościół w Panamie wielokrotnie zwracał uwagę na krytyczną sytuację w kraju oraz na potrzebę uwzględniania interesów różnych grup społecznych przy podejmowaniu reform gospodarczych. Ostatnio episkopat ostrzegał, że poczucie niesprawiedliwości może doprowadzić do samoistnego regresu demokracji na mocy decyzji samych wyborców.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.