Dzięki poznańskim nauczycielom szkoła dla dziewcząt w Nyamarimba w Kenii zyskała nową kuchnię i stołówkę. Na ten cel udało się pozyskać grant z MSZ w wysokości 12 tys. euro.
W szkole średniej dla dziewcząt imienia św. Marii w Nyamarimba uczy się 150 osób, placówka zatrudnia ok. 15 osób. Nowy budynek został nazwany imieniem Adama Mickiewicza - to patron VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, które pomogło w pozyskaniu środków dla afrykańskiej placówki.
"Nasza współpraca z kenijską szkołą zaczęła się od mojego kontaktu z dyrektorem tamtejszej placówki. On na nasze zaproszenie odwiedził Polskę, później my pojechaliśmy do Afryki. Zobaczyliśmy obiekt, który działa bez prądu, wody, nauka odbywa się w bardzo trudnych warunkach" - powiedział PAP współinicjator przedsięwzięcia Henryk Józefowski, nauczyciel VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jak wyjaśnił, poznańscy nauczyciele wraz z pedagogami z Kenii złożyli wnioski w polskiej ambasadzie w Nairobi, na ich podstawie ambasada wystąpiła do MSZ o pomoc w formie grantu w wysokości 12 tys. euro z Funduszu Małych Grantów.
"Wszystkie te pieniądze zostały w Kenii, bo prace budowlane prowadzili tamtejsi rzemieślnicy, również wszystkie materiały budowlane zostały kupione na miejscu" - powiedział Józefowski.
Jak wyjaśnił, w nowo wybudowanym obiekcie odbywają się wszelkie uroczystości szkolne. Stołówka z kuchnią mają też służyć lokalnej społeczności: organizowane są tam np. wesela, pogrzeby, a pozyskane w ten sposób środki zasilają szkolny budżet.
"Chcemy tę szkołę dalej wspomagać, planujemy zorganizowanie zbiórki funduszy na zakup wyposażenia klas, by dziewczęta mogły się uczyć w bardziej ludzkich warunkach. Będziemy się też ubiegać o kolejne granty na rzecz tej szkoły" - zapowiedział Józefowski.
Poznańscy nauczyciele myślą też o zaproszeniu młodych Kenijczyków do Polski. W Poznaniu mogliby oni odbyć praktyki m.in. w urzędach lokalnych samorządów.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.