Już po raz szesnasty w Kościele katolickim 2 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Tegoroczne obchody w Polsce przebiegać będą pod hasłem: „Kościół naszym domem”.
W diecezjach należących do metropolii górnośląskiej w tym dniu zakończy się Rok Życia Konsekrowanego. W Łodzi wierni będą dziękować za odrodzenie się przed 10 laty stanu wdów konsekrowanych, a w Poznaniu odbędzie się specjalne sympozjum. Tradycyjnie też Polacy wesprą finansowo klasztory klauzurowe, a w katedrach zostaną odprawione uroczyste Msze św., połączone z ponowieniem ślubów. W Warszawie takiej Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 16 będzie przewodniczył biskup pomocniczy Marian Duś a okolicznościową homilię wygłosi kapucyn o. Gabriel Bartoszewski. Natomiast w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze Mszy o godz. 15 będzie przewodniczył abp Henryk Hoser. - Pragniemy w tym dniu wspólnie dziękować Bogu za dar życia konsekrowanego i posługę tych osób dla dobra wiernych naszej diecezji. Będziemy również modlić się o nowe i liczne powołania – zapowiada biskup warszawsko-praski.
W diecezjach należących do metropolii górnośląskiej 2 lutego uroczyście zostanie zakończony Rok Życia Konsekrowanego. Abp Wiktor Skworc, który będzie przewodniczył tego dnia Mszy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach ma nadzieję, że „liczne inicjatywy tego Roku, a zwłaszcza pielgrzymki, spotkania i modlitwy, przyczyniły się do ukazania w lokalnym Kościele tej cennej formy życia chrześcijańskiego, do której Bóg powołuje niektórych”. Zachęca też do modlitwy o nowe powołania do wyłącznej służby Ewangelii. „Oby Bóg dał wielu młodym łaskę pójścia za Jezusem Chrystusem, który jako pierwszy szedł drogą całkowitego posłuszeństwa, czystości i ubóstwa” – apeluje metropolita katowicki.
W należących do metropolii górnośląskiej diecezjach gliwickiej i opolskiej biskupi Andrzej Czaja i Jan Kopiec zapraszają wszystkie osoby konsekrowane z obu diecezji do wspólnego dziękczynienia. Świętowanie rozpocznie się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w kościele seminaryjnym w Opolu o godz 16. Po Mszy świętej zostaną wręczone nagrody wyróżnionym uczestnikom projektu edukacyjnego „Wspólnoty życia konsekrowanego w Diecezji Opolskiej”. Natomiast wieczorem o godz. 18 Teatr ITP z Lublina zaprezentuje spektakl pt. „Nowy Raj Utracony” w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
W Łodzi w tym roku przypada 10. rocznica ustanowienia w archidiecezji stanu wdów konsekrowanych. Metropolita łódzki abp Władysław Ziółek cieszy się z odrodzenia tej indywidualnej formy życia poświęconego Bogu i ma nadzieję, że „będzie ona jeszcze jednym motywem pogłębionego życia wiary”. Uroczystą Eucharystię w intencji osób konsekrowanych odprawi w bazylice archikatedralnej o godz. 11.30.
W Poznaniu już po raz szósty 1 lutego zostanie zorganizowane Sympozjum życia konsekrowanego w archidiecezji poznańskiej. Rozpocznie się ono o godz. 16 w kościele pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu modlitwą do Ducha Świętego. W programie przewidziano wykład redemptorysty o. dr Zdzisława Klafki pt. "Życie konsekrowane darem we wspólnocie Kościoła" oraz dyskusję, którą podsumuje biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak. Wieczorem przewidziano wspólne nieszpory w oprawie liturgicznej kleryków-chrystusowców oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Całość zakończy się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim. Natomiast na 2 lutego zaplanowano uroczystości w poznańskiej katedrze, które rozpoczną się o godz. 10.
W Olsztynie Mszę w archikatedrze św. Jakuba odprawi w południe abp Wojciech Ziemba. Metropolita warmiński uważa, że Kościołowi potrzeba osób konsekrowanych, dlatego apeluje o „gorącą modlitwę” w intencji „ludzi młodych, często zagubionych i zdezorientowanych, bezradnych wobec nacisków mody, popędów, rówieśników, wobec iluzji o łatwym szczęściu”. Jego zdaniem, młodym ludziom potrzeba dziś głębokiej wiary, aby mogli odczytać głos powołania i za nim wielkodusznie podążyć. „Wiary potrzeba również nam, dorosłym, abyśmy potrafili popatrzeć na tajemnice powołania, jako na piękną Bożą propozycję daną człowiekowi z miłości i dla budowania miłości i w tym świetle pomagać młodym radośnie na tę propozycję odpowiedzieć” – dodaje abp Ziemba.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.