Jutro XVI Dzień Życia Konsekrowanego

Już po raz szesnasty w Kościele katolickim 2 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Tegoroczne obchody w Polsce przebiegać będą pod hasłem: „Kościół naszym domem”.

W Gdańsku archidiecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego rozpoczną się o godz. 17 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Uroczystej Mszy św. będzie tam przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Bezpośrednio po Mszy św. metropolita gdański spotka się na wspólnym kolędowaniu z osobami konsekrowanymi.

W Krakowie Mszy św. z udziałem osób konsekrowanych będzie przewodniczył o godz. 16.30 biskup pomocniczy Jan Szkodoń. Zostanie ona odprawiona w kościele św. Piotra i Pawła.

Natomiast we Wrocławiu o godz. 10 uroczystą Mszę z udziałem przedstawicieli zakonów męskich i żeńskich celebrował będzie biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski. Rozpocznie się ona o godz. 10. W tym samym czasie Msza rozpocznie się również w katedrze gnieźnieńskiej, a będzie jej przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.

W Szczecinie Msza św. w intencji osób konsekrowanych z odnowieniem ślubów zostanie odprawiona o godz. 18 w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła.

W Siedlcach uroczystości rozpoczną się już o godz. 9 prezentacją instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego z diecezji siedleckiej. O godz. 10.15 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. W programie znajdzie się też okolicznościowa katecheza.

W Łomży osoby konsekrowane będą pielgrzymować tego dnia do katedry, gdzie o godz. 10 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Przywołując prawo kanoniczne przypomina on, że „życie konsekrowane przez profesję rad ewangelicznych należy do życia i świętości Kościoła, stąd powinno być przez wszystkich w Kościele szanowane i popierane”. W programie pielgrzymki zaplanowano także nabożeństwo Słowa Bożego w kaplicy seminaryjnej oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

W Kielcach w bazylice katedralnej na uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka spotkają się o godz. 11 osoby konsekrowane: zakonnicy, zakonnice, członkowie instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego.

W Tarnowie obchody Dnia Życia Konsekrowanego rozpoczną się już 1 lutego o godz. 17. W klasztorze sióstr klarysek w Starym Sączu oraz w klasztorze redemptorystów w Tuchowie zostaną odprawione uroczyste nieszpory. 2 lutego, osoby konsekrowane z całej diecezji przyjadą do Tarnowa. Spotkanie rozpocznie się przedstawieniem pt. „Krzyż” o 10.30 w auli Jana Pawła II przy katedrze. Natomiast uroczysta Eucharystia zostanie odprawiona w bazylice katedralnej o godz. 12. Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowią śluby. - Będzie to okazja do wyrażenia wdzięczności za dar powołań, którymi Bóg ożywia swój Kościół, obdarzając go wciąż nowymi osobami podążającymi z zapałem i gorliwością drogą rad ewangelicznych – podkreśla administrator diecezji tarnowskiej bp Wiesław Lechowicz.

Do modlitwy o wierność i wytrwanie w powołaniu, o Boże błogosławieństwo a także o nowe, święte i liczne powołania do życia konsekrowanego wzywa diecezjan biskup świdnicki Ignacy Dec. 2 lutego o godz. 11 odprawi w tej intencji Mszę św. w katedrze w Świdnicy.

Natomiast w Radomiu obchody Dnia Życia Konsekrowanego przeniesiono na sobotę 4 lutego, bowiem 2 lutego radomianie wezmą udział w ingresie nowego metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo pochodzącego z diecezji radomskiej.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama