Znasz człowieka, który z potrzeby serca pomaga bliźnim? Możesz zgłosić go do nagrody.
To nagroda „Miłosierny Samarytanin”. Przyznaje ją Karmelitański Wolontariat św. Eliasza z Krakowa. Przez organizowanie corocznego głosowania na ludzi, którzy pomagają bliźnim, krakowscy wolontariusze chcą pokazać, jak wiele jest wśród nas osób, które na co dzień budują nową wyobraźnię miłosierdzia (to sformułowanie używane przez Jana Pawła II). Co roku wolontariusze wręczają więc laureatom statuetki w dwóch kategoriach:
1. - pracownik służby zdrowia, dla którego praca i pomoc chorym nie jest tylko i wyłącznie „praca zarobkową” ale jest postrzegana jako swoistego rodzaju powołanie.
2. - osoba nie należąca do żadnej organizacji charytatywnej, która stara się żyć i realizować przykazanie miłości pomagając innym w potrzebie, oczywiście na miarę swych możliwości.
Wolontariusze św. Eliasza wręczają nagrody Miłosiernego Samarytanina od 2005 roku. – Po śmierci Jana Pawła II młodzież chciała w jakiś sposób podkreślić Jego nauczanie. Młodzi chcieli Go upamiętnić przeprowadzając wybory w krakowskim szpitalu J. Dietla. To szpital, w którym dziesięć lat temu rozpoczynał działalność wolontariat – tłumaczą krakowscy ojcowie karmelici. – Pierwsze wybory cieszyły się wielkim zainteresowaniem ludzi chorych. Stąd pomysł, by akcję rozszerzyć na wszystkie szpitale krakowskie, a później na całą Polskę. Mieliśmy już laureatów z Gdańska, Lublina i Tarnowa – wyliczają.
Akcji patronuje kardynał Stanisław Dziwisz. Głosowanie będzie trwało do 5 marca 2012 roku. Przy głosowaniu na swojego kandydata, trzeba podać: imię i nazwisko, adres lub nr telefonu, nazwisko osoby, którą uważamy za godną wyróżnienia, oraz kilka zdań uzasadnienia. „Głosy” można przesłać listownie na adres: Wolontariat św. Eliasza, Skr. Poczt. nr 63, UP Kraków 47, ul. Okólna 4, 30-682 Kraków, lub pocztą elektroniczną na adresy: biuro@eliasz.org.pl, koordynator@eliasz.org.pl. Z wolontariatem można też skontaktować się telefonicznie pod nr 12 / 263 61 56 (w pon. - pt. w godz. 15. - 18.)
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.