Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka” przebiegnie tegoroczny Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody odbędą się 26 stycznia w Warszawie. Podczas spotkania, które rozpocznie muzyka Orientu, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Całość zakończy wspólny posiłek. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.
Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań w spotkaniu w Domu Parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział polscy muzułmanie z muftim Tomaszem Miśkiewiczem a także przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Gospodarzem spotkania będą bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 przy dźwiękach muzyki Orientu. Po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów – „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka”, nastąpi czytanie odnośnych fragmentów Ksiąg Świętych: Biblii i Koranu.
Następnie główny temat spotkania zostanie podjęty podczas dwugłosu chrześcijańsko-muzułmańskiego a następnie impresjami z pieszej pielgrzymki z Jerozolimy do Asyżu podzieli się Roman Zięba. Ostatnim oficjalnym punktem programu będą modlitwy i znak pokoju. Wyznawcy islamu wzniosą modlitwę spontaniczną – „Dua”; chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie „Ojcze nasz” po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.
Całość zakończy się agapą – wspólnym posiłkiem chrześcijan i muzułmanów.
Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.
Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele z jej prezesem, Zdzisławem Bieleckim, (ówczesnym współprzewodniczącym Rady ze strony katolickiej) pochodzi idea Dnia Islamu.
W 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2007 funkcję tę pełni bp Romuald Kamiński.
Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).
Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. W tym roku spotkania odbywają się pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka”.
„Chrześcijanie i muzułmanie, niezależnie od dzielących ich różnic, uznają godność osoby ludzkiej, mającej prawa i obowiązki – czytamy w przesłaniu papieskiej Rady. – Uważają, że inteligencja i wolność są darami, które winny skłaniać wierzących do uznawania podzielanych wzajemnie wartości, gdyż opierają się one na samej ludzkiej naturze”.
W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 5 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.
Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Liczy 180 osób.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.