Francuscy biskupi obradują o duchowej odnowie swych diecezji. Specjalne przesłanie skierował do nich w imieniu papieża kard. Tarcisio Bertone.
„Oby świadectwo osób konsekrowanych stawało się coraz bardziej znaczące w społeczeństwie tak silnie naznaczonym sekularyzacją i obojętnością religijną, ale również wielkim pragnieniem duchowości!”. Kościołowi we Francji życzy tego kard. Tarcisio Bertone w przesłaniu, które skierował w imieniu Papieża do tamtejszej konferencji biskupów, obradującej od 4 do 9 listopada w Lourdes. Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący francuskiego episkopatu, kard. André Vingt-Trois z Paryża, poinformował Benedykta o ich głównych tematach.
Ojciec Święty modli się za uczestników sesji plenarnej konferencji biskupów w tym momencie ważnym dla życia Kościoła we Francji – pisze watykański sekretarz stanu. Przykładają oni wielką wagę do odnowy życia duchowego w swych diecezjach. W centrum tej odnowy stawiają żywotność różnych form życia konsekrowanego. Świadectwo zakonników i zakonnic czy innych osób konsekrowanych, które poświęcają swe życie Bogu i Kościołowi, potrzebne jest zlaicyzowanemu społeczeństwu, spragnionemu równocześnie wartości duchowych. Kard. Bertone wyraża też nadzieję, że refleksja episkopatu Francji o niedzielnych zgromadzeniach liturgicznych przyczyni się do odkrywania przez wiernych, że regularne uczestnictwo w Eucharystii jest niezbędne dla dynamizmu życia chrześcijańskiego. Ożywieniem ewangelicznego świadectwa winny też zaowocować planowane przez francuskich biskupów przygotowania do ogłoszonego przez Papieża Roku Wiary.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.