Po odmówieniu południowej modlitwy „Regina Coeli” Ojciec Święty po raz kolejny wezwał wspólnotę międzynarodową do podjęcia kroków zmierzających do sprawiedliwości i pokoju.
O szacunek i okazywanie troski o nasze ciało a także ciała naszych bliźnich zaapelował papież Franciszek w rozważaniu przed odmawianą w okresie wielkanocnym modlitwą „Regina Coeli”.
Watykan zabiega zarówno o pomoc humanitarną, jak i przemiany polityczne. Domagają się tego kongijscy katolicy, za co często padają ofiarą przemocy. Caritas przeznaczyła już na pomoc dla Konga ponad 100 mln dolarów.
Rada Przedsynodalna Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii przyjęła dokument przygotowawczy, zawierający kwestionariusz służący konsultacjom. Temat tego mającego odbyć się w październiku 2019 zgromadzenia brzmi: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła oraz na rzecz ekologii integralnej” – poinformował sekretariat generalny Synodu Biskupów.
Na temat listu papieża do chilijskiego Episkopatu wypowiedzieli się bp Fernando Ramos Pérez, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu i jej przewodniczący, bp Santiago Silva Retamalesha.
W niedzielę 21 października w Watykanie zostaną ogłoszeni świętymi błogosławieni Paweł VI i abp Oskar Arnulf Romero z Salwadoru. Poinformowała o tym prasa hiszpańska, powołując się na wypowiedź honduraskiego kardynała Oscara Rodrígueza Maradiagę, koordynatora Rady 9 Kardynałów.
Będziemy apelować do wszystkich – tych z prawej, z lewej i ze środka – o nawrócenie ekologiczne, bo do takiego nawrócenia wzywa Franciszek w „Laudato si’” – podkreśla abp Wiktor Skworc.
Papież Franciszek, jako Biskup Rzymu, daje przykład wyższym przełożonym całego Kościoła, jak winni zachować się, gdy uświadomią sobie błąd, pomyłkę czy tym bardziej najmniejszą nieuczciwość w ocenie nadużyć seksualnych duchownych wobec małoletnich.
Wieloletni sekretarz świętego papieża spotkał się z młodzieżą, studentami i społecznością akademicką i wygłosił wykład.
„Prawdziwa wolność polega na czynieniu miejsca dla Boga w naszym życiu i podążaniu za Nim nawet w cierpieniu” – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych (Dz 5,34-42; J 6,1-15) Ojciec Święty mówił o trzech przykładach wolności ukazanych w postaciach Gamaliela, apostołów Piotra i Jana i wreszcie samego Jezusa.