„Widzę Kościół, który oddycha w pełni swoimi dwoma płucami – obrządkiem łacińskim i obrządkiem bizantyjskim – aby napełnić się zawsze nowym oraz odnawiającym tchnieniem Ducha Świętego” – te słowa wypowiedział Papież Franciszek na początku spotkania z księżmi, ich rodzinami oraz osobami konsekrowanymi w katedrze, w Skopje.
Do wielkich marzeń zachęcał Papież Franciszek młodzież zebraną w Centrum Duszpasterskim w Skopje. W przemówieniu odniósł się do świadectw, jakie złożyło małżeństwo katolicko-prawosławne oraz katoliczka i muzułmanka.
Papież Franciszek zakończył we wtorek jednodniową wizytę w Macedonii Północnej i wyruszył w drogę powrotną do Rzymu.
Papież Franciszek składający we wtorek wizytę w Macedonii Północnej odwiedził w Skopje Dom Pamięci świętej Matki Teresy, którą kanonizował w 2016 r. W miejscu tym spotkał się też z ubogimi. Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedził miasto świętej.
Papież Franciszek, który przybył we wtorek do Macedonii Północnej, podczas spotkania z władzami w Skopje wyraził uznanie dla tego kraju za pomoc i solidarność okazane migrantom i uchodźcom. To przyniosło wam "chlubę" - stwierdził.
Do doświadczenia obfitej miłości Chrystusa w sakramencie ołtarza i w sakramencie naszego brata zachęcił papież Franciszek wiernych podczas Mszy św. sprawowanej na Placu Macedońskim w Skopje.
Papież Franciszek przybył we wtorek do stolicy Macedonii Północnej, Skopje, gdzie odda hołd urodzonej w tym mieście świętej Matce Teresie. Jego jednodniowa wizyta to drugi i ostatni etap podróży na Bałkany. Wcześniej Franciszek spędził dwa dni w Bułgarii.
Papież Franciszek zakończył we wtorek rano wizytę w Bułgarii i udał się do Macedonii Północnej. W Bułgarii Ojciec Święty spotkał się z władzami tego kraju, patriarchą Cerkwi prawosławnej Neofitem i z katolikami w największym ośrodku katolickim w mieście Rakowski.
Każdy z nas na wzór św. Franciszka z Asyżu jest powołany, aby stać się budowniczym pokoju – powiedział Ojciec Święty podczas modlitwy w tej intencji, w obecności przedstawicieli różnych wyznań religijnych Bułgarii na placu Niepodległości w Sofii.
Na początku swojego pontyfikatu Papież Franciszek wyraził pragnienie odwiedzenia Kościołów, które są na peryferiach. My czujemy się takim Kościołem. Jesteśmy bardzo małą wspólnotą, ale też bardzo żywotną – mówi seminarzysta z Macedonii Północnej, studiujący obecnie w Rzymie.