Wielka Brytania przed pielgrzymką

Pierwsza państwowa wizyta papieża w historii Wielkiej Brytanii rozpocznie się 16 września. Brytyjskie media poświęcają wiele uwagi temu wydarzeniu, ale koncentrują się przede wszystkim na „ciekawostkach”. Natomiast wierni uważają, że papieska wizyta może dowartościować religię i duchowe wartości.

Jak na razie na ulicach stolicy Zjednoczonego Królestwa nie sposób też zauważyć tak intensywnie zapowiadanych protestów przeciw pielgrzymce Benedykta XVI. Na londyńskich autobusach już dawno pojawić się miały plakaty wzywające Ojca Świętego do wyświęcania kobiet. Jeśli gdzieś się w ogóle pojawiły, to ich nie widać.

Wiele miejsca pielgrzymce poświęcają natomiast prasa, radio i telewizja. Niemal w każdej z wydawanych dziś w Wielkiej Brytanii gazet można znaleźć tekst na ten temat. Inna sprawa, że niektóre artykuły poświęcone są np. jedynie różnym „ciekawostkom” dotyczącym podróży. „Daily Telegraph” zamieścił zdjęcia papamobili, które są już w Edynburgu i Londynie, podkreślając, że każdy z dwóch egzemplarzy zmodyfikowanych Mercedesów klasy M kosztuje ok. 75 tys. funtów.

Ten sam dziennik – podobnie jak „The Times” – przytacza słowa brytyjskiego premiera Davida Camerona, który w specjalnym wideopowitaniu Ojca Świętego – zamieszczonym na oficjalnej stronie Kancelarii Premiera – wyraził nadzieję, że papieska wizyta pobudzi do zadawania pytań dotyczących społeczeństwa. Zdaniem szefa rządu, zbliżająca się pielgrzymka jest okazją, by ukazać rolę wspólnot ludzi wierzących w budowaniu większego i silniejszego społeczeństwa. „Społeczność powinna opierać się na czymś więcej niż na materializmie. Powinna dzielić wspólne wartości dla dobra wspólnego” – stwierdził Cameron.

„The Times” podał, że premier nie weźmie udziału w spotkaniu Benedykta XVI z przedstawicielami władz państwowych, świata akademickiego, kulturalnego i przedsiębiorców oraz z korpusem dyplomatycznym i przywódcami religijnymi, które odbędzie się 17 września w budynku parlamentu – Westminster Hall. W tym dniu odbędzie się bowiem pogrzeb zmarłego w ubiegłym tygodniu ojca szefa rządu. Spotka się on natomiast z papieżem, zgodnie z wcześniejszym programem, w sobotę 18 bm.

Dziennik ten drukuje też ciekawy tekst poświęcony wspólnocie muzułmańskiej w kontekście wizyty papieskiej. Gazeta podkreśla, że nie tylko katolicy oczekują przybycia Benedykta XVI. „Byłoby wspaniale, gdyby papież zachęcił chrześcijańską wspólnotę naszego kraju do jeszcze bardziej chrześcijańskiego życia nie tylko w kwestii opieki nad biednymi i ubogimi, ale także duchowości, łączności z Bogiem przez modlitwę i posłuszeństwo wobec Jego praw i przykazań” – stwierdził imam Ibrahim Mogra, przewodniczący Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii.

„The Times” pisze o muzułmańskich rodzicach, których córka uczęszcza do szkoły katolickiej i która nie może już doczekać się pielgrzymki Benedykta XVI. „W kraju, który – jak twierdzi wielu – w dużej mierze odwrócił się od religii, papieska wizyta daje rzadką okazję, by postawić etyczne i duchowe pytania, bliskie islamskiemu sercu” – czytamy w „The Times”.

„Daily Mail” za arcybiskupem Westminsteru Vincentem Nicholsem ostrzega, że w swych wypowiedziach w Wielkiej Brytanii Ojciec Święty może być krytyczny wobec angielskiego prawa, szczególnie podczas przemówienia w Westminster Hall. „Papież będzie chciał ukazać rolę wiary we współczesnych społeczeństwach demokratycznych” – stwierdził abp Nichols.

Prasa sugeruje, że jednym z nieoficjalnych punktów programu może być spotkanie papieża z ofiarami nadużyć seksualnych. Według „The Independent” choć oficjalnie takie spotkanie nie zostało potwierdzone, to jednak papieżowi przedstawiono sugestię, aby rozważył możliwość jego zorganizowania. Mogłoby się ono odbyć w sobotę, 18 września, po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Benedykta XVI w katedrze westminsterskiej pw. Przenajświętszej Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Londynie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg