Śladem Apostoła Narodów

Aresztowany wraz z towarzyszami za działalność misyjną święty Paweł płynął statkiem z Jerozolimy do Rzymu. Tam miał stanąć przed sądem cesarskim. Do procesu nie doszło. Okręt nie dopłynął do portu przeznaczenia. Rozbił się podczas sztormu nieopodal jednej z wysp Morza Śródziemnego. Tak zgodnie z tradycją rozpoczęła się historia chrześcijaństwa na Malcie.

Papieże śladem Apostoła

Religijność Malty to nie tylko symbole. Katolicyzm jest tu państwową religią. Ten fakt został nawet wpisany w konstytucję. Nakazano wręcz Kościołowi mówić o tym, co dobre, a co złe. Malta słynie na arenie międzynarodowej jako obrońca wartości chrześcijańskich. Na wyspach tego państwa obowiązuje całkowity zakaz aborcji i rozwodów. Malta wywalczyła również całkowitą niezależność od Unii Europejskiej (w skład której wchodzi od maja 2004) w kwestiach obrony życia nienarodzonych.

W ostatnich latach widać regres maltańskiej religijności. Mniej jest powołań, mniej osób przychodzi regularnie do Kościoła. Rośnie liczba związków niesakramentalnych. Te problemy próbował rozwiązać synod obradujący od 1999 do 2003. W momencie rozpoczęcia obrad synodu zaczęła także działać komisja, która badała przypadki molestowania seksualnego, których mieli się dopuszczać duchowni. Niewykluczone, że w czasie zbliżającej się pielgrzymki Benedykt XVI spotka się z ofiarami tych nadużyć.

Śladem Apostoła Narodów   To będzie trzecia wizyta następcy świętego Piotra w tym kraju. Wcześniej dwukrotnie Maltę odwiedzał Jan Paweł II. Pielgrzymował właśnie do miejsc związanych ze świętym Pawłem. Najważniejszym zgromadzeniem liturgicznym pierwszej pielgrzymki z 1990 roku była Msza święta w Fatimo na wyspie Gozo. Wówczas swoją homilię Jan Paweł II poświęcił rodzinie. „Często niestety zdarza się, że jednostki i całe rodziny tak bardzo są pochłonięte przez rozliczne troski życia codziennego, iż nie mają czasu zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na swoje życie w perspektywie duchowej i odkryć na nowo prawdę swego powołania. Jest to wielki dramat, jakże bowiem bez ducha modlitwy i medytacji możemy dostrzec Bożą wolę wobec nas, zwrócić się ku Niemu z posłuszeństwem i miłością, a dzięki temu zaznać szczęścia i pokoju, dla którego On nas stworzył” – mówił papież.

W czasie spotkania z duchownymi w konkatedrze w La Valetcie Jan Paweł II zaakcentował wartość życia konsekrowanego. Odwiedził również Mellieha, gdzie znajduje się najstarsze na wyspie sanktuarium maryjne i cudowny obraz Matki Bożej namalowany zgodnie z tradycją przez świętego Łukasza. Tu Ojciec święty spotkał się z rodzinami misjonarzy i misjonarek pochodzących z Malty. W Cottonera głosił „ewangelię pracy”. Na trudności związane z pełnieniem woli Bożej zwrócił uwagę na spotkaniu z młodzieżą w Spaali. „Wahamy się zdając sobie sprawę, że posłuszeństwo Bogu wymaga ofiar z naszej strony. Nasza natura buntuje się przeciwko temu. Jednak Ewangelia uczy nas osobistej odpowiedzialności za dary Boże, jakie otrzymaliśmy, za powierzone nam talenty” – podkreślał. Odwiedził również Rabat i grotę świętego Pawła. Tu właśnie według tradycji przez trzy miesiące przebywał Apostoł Narodów. Dziękował również wszystkim, którzy opiekują się chorymi i starszymi. Porównał ich do dobrego Samarytanina.

Druga wizyta na Malcie w 2001 roku kończyła wędrówkę Jana Pawła II śladami świętego Pawła. W czasie tej wizyty papież beatyfikował troje sług Bożych pochodzących z Malty. Był wśród nich mistyk i kaznodzieja ks. Jerzy Preca, założyciel Stowarzyszenia Nauki Chrześcijańskiej. Była urodzona w Neapolu siostra Maria Adeodata Piasni, benedyktynka, która wprowadziła zwyczaj codziennego przystępowania do Komunii świętej. Był także Ignacy Falzon, który zasłużył się działalnością charytatywną i prowadzeniem katechizacji. „Ta wizyta kończy moją jubileuszową pielgrzymkę poprzez historię zbawienia, od ziemi Abrahama na Synaju, gdzie Bóg dał nam Dekalog, po Ziemię Świętą, gdzie dokonały się wielkie wydarzenia zawiązane z naszym nawróceniem” – podsumował tamtą pielgrzymkę Ojciec święty.

Jakie przesłanie przywiezie Malcie Benedykt XVI? Dowiemy się w najbliższych dniach. Póki co wiadomo, że wizyta Ojca świętego jest związana z 1950 rocznicą wylądowania na wyspie świętego Pawła.

***

Przy pisaniu tekstu korzystałem z

Leksykon Pielgrzymek Jana Pawła II

Maciej Kolasiński, Najmniejszy Kościół w Europie. W drodze nr 7, 2001 rok

http://chrzescijanstwo.blogspot.com/

http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,81932,3098897.html

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg