W 33. rocznicę wyboru Jana Pawła II Benedykt XVI powiedział, że polski papież był "niestrudzonym zwolennikiem i zwiastunem" nowej ewangelizacji. Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi Benedykt XVI mówił o potrzebie podjęcia wysiłku ewangelizacyjnego.
Przed południową modlitwą Anioł Pański papież nawiązał do zakończonego w Watykanie pierwszego międzynarodowego spotkania, zorganizowanego przez Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, dla którego uczestników rano odprawił mszę w bazylice świętego Piotra.
"Na zaproszenie odpowiedziały liczne osoby ze wszystkich stron świata, zaangażowane w tę misję, którą już błogosławiony Jan Paweł II wskazał wyraźnie Kościołowi jako pilne i porywające wyzwanie" - powiedział Benedykt XVI.
Dodał następnie: "To on, idąc śladem Soboru Watykańskiego II, oraz tego, który zapoczątkował jego realizację - papieża Pawła VI, był bowiem zarówno niestrudzonym zwolennikiem misji ad gentes, czyli do ludów i na obszary, gdzie Ewangelia nie zapuściła jeszcze korzeni, jak i zwiastunem nowej ewangelizacji".
Benedykt XVI przypomniał, że podczas porannej mszy ogłosił rozpoczęcie w październiku 2012 roku Roku Wiary w Kościele. Następnie wyjaśnił: "Sługa Boży Paweł VI ogłosił podobny Rok Wiary w 1967 roku, z okazji 1900-lecia męczeństwa Apostołów Piotra i Pawła, w okresie wielkich przemian kulturowych. Uważam, że po upływie pół wieku od otwarcia Soboru (Watykańskiego), związanego z pamięcią o błogosławionym Janie XXIII , właściwe jest przypomnienie o pięknie i centralnym miejscu wiary, potrzebie umocnienia jej i pogłębienia w wymiarze osobistym i wspólnotowym i uczynienie tego w perspektywie nie tyle celebracyjnej, ile raczej misyjnej, właśnie w perspektywie nowej ewangelizacji".
Zwracając się do Polaków, papież powiedział: "Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, a szczególnie uczestników spotkania dzieła nowej ewangelizacji. Pozdrawiam tych, którzy się w nią włączają".
"Prośmy Ducha Świętego, by moc Ewangelii przenikała rodziny, środowiska pracy, świat kultury, polityki, życia społecznego. Niech dzięki naszemu świadectwu słowo Pańskie szerzy się i rośnie" - dodał Benedykt XVI po polsku.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.