„Polska-Rosja: przełamać stereotypy”. Na ten temat mówiono wczoraj w Rzymie na konferencji zorganizowanej przez polską ambasadę przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z ambasadą rosyjską.
Wystąpili obaj współprzewodniczący polsko-rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, były minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld i prof. Anatolij Torkunow z Moskwy. Papież przyjął ich dzisiaj na audiencji prywatnej. O jej znaczenie zapytaliśmy prof. Rotfelda.
Jest związana z pewnym nowym etapem prac Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Mieliśmy wczoraj spotkanie z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej i informowaliśmy na temat dotychczasowej pracy naszej grupy, która dotyka również stosunków między rosyjską Cerkwią prawosławną a Kościołem rzymsko-katolickim w Polsce. Otóż ten dialog między Kościołem a Cerkwią ma charakter całkowicie niezależny i autonomiczny. Natomiast nie ulega wątpliwości, że pozytywne oddziaływanie zarówno Cerkwi, jak i Kościoła ma istotne znaczenie dla na procesu zbliżenia porozumienia – dodał prof. Rotfeld.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.