Watykan będzie mieć nowy zarząd

Państwo Watykańskie będzie mieć nowy zarząd. Benedykt XVI przyjął rezygnację z funkcji przewodniczącego jego Gubernatoratu oraz Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, złożoną ze względu na wiek przez kard. Giovanniego Lajolo

76-letni purpurat pozostanie na dotychczasowym stanowisku do 1 października. Po tej dacie jego następcą na obu tych funkcjach zostanie abp Giuseppe Bertello. Ten 69-letni watykański dyplomata jest obecnie nuncjuszem apostolskim we Włoszech i Republice San Marino. Ponadto Benedykt XVI mianował nowego sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Został nim 56-letni ks. Giuseppe Sciacca, pracujący dotychczas jako prałat audytor w Trybunale Roty Rzymskiej. Mianując go na stanowisko sekretarza Gubernatoratu Papież wyniósł go do godności biskupiej.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego jest jego zarządem w sprawach administracyjnych, technicznych itp. W jego skład wchodzi 8 zarządów generalnych m. in. pomników, muzeów i galerii papieskich, służb technicznych, gospodarczych, zdrowotnych. Gubernatorat ściśle współpracuje z Papieską Komisją ds. Państwa Miasta Watykańskiego, która jest władzą ustawodawczą tego państwa. Obecnie zatrudnia ok. 1,9 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg