Watykan będzie mieć nowy zarząd

Państwo Watykańskie będzie mieć nowy zarząd. Benedykt XVI przyjął rezygnację z funkcji przewodniczącego jego Gubernatoratu oraz Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, złożoną ze względu na wiek przez kard. Giovanniego Lajolo

76-letni purpurat pozostanie na dotychczasowym stanowisku do 1 października. Po tej dacie jego następcą na obu tych funkcjach zostanie abp Giuseppe Bertello. Ten 69-letni watykański dyplomata jest obecnie nuncjuszem apostolskim we Włoszech i Republice San Marino. Ponadto Benedykt XVI mianował nowego sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Został nim 56-letni ks. Giuseppe Sciacca, pracujący dotychczas jako prałat audytor w Trybunale Roty Rzymskiej. Mianując go na stanowisko sekretarza Gubernatoratu Papież wyniósł go do godności biskupiej.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego jest jego zarządem w sprawach administracyjnych, technicznych itp. W jego skład wchodzi 8 zarządów generalnych m. in. pomników, muzeów i galerii papieskich, służb technicznych, gospodarczych, zdrowotnych. Gubernatorat ściśle współpracuje z Papieską Komisją ds. Państwa Miasta Watykańskiego, która jest władzą ustawodawczą tego państwa. Obecnie zatrudnia ok. 1,9 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.