Państwo Watykańskie będzie mieć nowy zarząd. Benedykt XVI przyjął rezygnację z funkcji przewodniczącego jego Gubernatoratu oraz Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, złożoną ze względu na wiek przez kard. Giovanniego Lajolo
76-letni purpurat pozostanie na dotychczasowym stanowisku do 1 października. Po tej dacie jego następcą na obu tych funkcjach zostanie abp Giuseppe Bertello. Ten 69-letni watykański dyplomata jest obecnie nuncjuszem apostolskim we Włoszech i Republice San Marino. Ponadto Benedykt XVI mianował nowego sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Został nim 56-letni ks. Giuseppe Sciacca, pracujący dotychczas jako prałat audytor w Trybunale Roty Rzymskiej. Mianując go na stanowisko sekretarza Gubernatoratu Papież wyniósł go do godności biskupiej.
Gubernatorat Państwa Watykańskiego jest jego zarządem w sprawach administracyjnych, technicznych itp. W jego skład wchodzi 8 zarządów generalnych m. in. pomników, muzeów i galerii papieskich, służb technicznych, gospodarczych, zdrowotnych. Gubernatorat ściśle współpracuje z Papieską Komisją ds. Państwa Miasta Watykańskiego, która jest władzą ustawodawczą tego państwa. Obecnie zatrudnia ok. 1,9 tys. osób.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.