Zaprezentowane dzieła sztuki w większości zostały niedawno odrestaurowane.
Od 16 grudnia do 16 lutego w rzymskim kościele św. Agnieszki in Agone będzie można oglądać darmową wystawę ikon, pochodzących ze zbiorów Muzeów Watykańskich.
„Ikony nadziei. Droga wiary w Muzeach Watykańskich” brzmi tytuł wystawy, którą od 16 grudnia do 16 lutego będzie można oglądać w rzymskim kościele św. Agnieszki in Agone, w ramach jubileuszowego projektu, który Dykasteria ds. Ewangelizacji prowadzi wspólnie z Muzeami Watykańskimi.
Jak wyjaśnia dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, na ekspozycję składa się osiemnaście dzieł, pochodzących z chrześcijańskiej Europy Wschodniej, m.in. z Grecji, Bułgarii, Ukrainy, Rosji i Macedonii. „Nazwaliśmy je ikonami nadziei, zgodnie z mottem Jubileuszu, właśnie dlatego, że są wyrazem pokoju i braterstwa, o czym świadczy mieszkanka stylów. Ich zestawienie pokazuje, że wszyscy nosimy w sobie to samo przesłanie” – mówi Jatta. Zaprezentowane dzieła sztuki w większości zostały niedawno odrestaurowane w specjalistycznych pracowniach Muzeów Watykańskich.
Ikony zostały wykonane między XV a XX w. i znajdują się wśród nich m.in. tryptyki podróżne i ikony wotywne. Wykonano je przy użyciu różnych technik, z wykorzystaniem m.in. tempery, emalii i kamieni szlachetnych.
„Ikona nie jest jedynie obrazem. Staje się autentycznym zapisem, w którym można odczytać historię Zbawienia. Historia uczy o licznych pielgrzymach, którzy nosili przy sobie ikony, aby nie czuć się samotnymi podczas wędrówki, ale włączeni do grona świętych. Mamy nadzieję, że ci, którzy będą mieli okazję odwiedzić wystawę, będą mogli kontemplować tajemnicę, która wyłania się z ikony” – mówi abp Rino Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Wystawa jest częścią programu „Jubileusz to kultura”, realizowanego przez Dykasterię ds. Ewangelizacji we współpracy z dyrekcją Muzeów Watykańskich. Jej kuratorami są Anna Pizzamano i Pietro Beresh z Oddziału Sztuki Bizantyjsko-Średniowiecznej.
Zaprezentowane dzieła sztuki w większości zostały niedawno odrestaurowane.
Na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie odbyła się konferencja na temat przyszłych dróg teologii.
Ludowa pobożność i wyzwania dla regionu Morza Śródziemnego - to główne tematy niedzielnej podróży.
Publikujemy treść komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Watykan opublikował papieskie orędzie na 58. Światowy Dzień Pokoju.
W Rzymie zakończył się Międzynarodowy Kongres na temat teologii.
"Modlę się za wstawiennictwem Dziewicy Maryi o to, aby naród syryjski mógł żyć w pokoju".