Podczas swego wakacyjnego pobytu w Castel Gandolfo Benedykt XVI pracuje nie tylko nad trzecią częścią „Jezusa z Nazaretu” – poświęconą ewangeliom dzieciństwa, ale także adhortacją podsumowującą Synod dla Afryki oraz kolejną encykliką – o wierze – twierdzi na łamach dziennika „Il Foglio”, Paolo Rodari.
Włoski watykanista przypomina, że Benedykt XVI napisał już encykliki o miłości (Deus caritas es) i nadziei (Spe salvi) a także miłosierdziu chrześcijańskiemu (Caritas in veritate), a w przyszłym roku mija dwadzieścia lat od opublikowania przez Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jego zdaniem 11 października 2012 – dwudziesta rocznica podpisania Katechizmu – w przypadku szybkiego ukończenia tej encykliki – to przypuszczalna data jej podpisania.
Rodari zauważa, że kwestia wiary zawsze była bardzo istotna w życiu ks. kard. Josepha Ratzingera, przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, tym bardziej, że przez ponad 23 lata kierował Kongregacją Nauki Wiary, a w 1968 r. opublikował „Wprowadzenie do chrześcijaństwa” – zbiór wykładów na temat wyznania wiary apostolskiej, a w 1985 „Raport o stanie wiary” a także szereg innych dzieł. Kard. Ratzinger mówił w nich o wierze i jej relacji ze współczesnością, a zwłaszcza aktualnych wyzwaniach jakie współczesność stawia przed Kościołem. Pobyt Ojca Świętego w Castel Gandolfo potrwa do końca września. W tym czasie opuści on swą letnią rezydencję jedynie w dniach 18-21 sierpnia, by udać się do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży, 11 września do Ankony, na Włoski Kongres Eucharystyczny oraz 22-25 września z podróżą oficjalną do Niemiec (Berlin; Erfurt, Fryburg Bryzgowijski). W sierpniu papież przyjmować też będzie wiernych na audiencjach ogólnych, pod koniec sierpnia spotka się w Castel Gandolfo ze swymi byłymi uczniami, z tzw. „Ratzinger Schülerkreis”, by mówić o wyzwaniach nowej ewangelizacji.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.