Papież apeluje o troskę o społeczności najsłabsze i najbardziej zagrożone, w szczególności lud Janomamów z Amazonii. W związku z obchodzonym Światowym Dniem Misyjnym prosił o modlitwę i pomoc misjonarzom. Zaapelował o modlitwę w intencji pokoju w Palestynie, Izraelu, Libanie, Ukrainie, Sudanie, Mjanmie i innych krajach.
Nawiązując do nowych świętych Papież wskazał, że świadectwo św. Józefa Allamano przypomina o koniecznej trosce o społeczności najsłabsze i najbardziej zagrożone. „Mam na myśli w szczególności lud Janomamów, zamieszkujący brazylijskie lasy deszczowe Amazonii, wśród którego członków miał miejsce cud związany z dzisiejszą kanonizacją. Apeluję do władz politycznych i cywilnych, aby zapewniły ochronę tych ludów i ich praw podstawowych przed wszelkimi formami wykorzystywania ich godności i terytoriów” – wskazał Franciszek.
Papież pozdrowił liczną grupę pielgrzymów z Ugandy, z Wiceprezydentem kraju, którzy przybyli sześćdziesiąt lat po kanonizacji Męczenników Ugandyjskich.
„Dziś obchodzimy Światowy Dzień Misyjny, którego temat – «Idźcie i zaproście wszystkich na ucztę» (por. Mt 22, 9) – przypomina nam, że misyjne przepowiadanie ma nieść wszystkim zaproszenie do świątecznego spotkania z Panem, który nas kocha i pragnie, abyśmy uczestniczyli w Jego oblubieńczej radości” – wskazał Franciszek.
Papież dodał, że nowi święci uczą nas, że: „każdy chrześcijanin jest wezwany do udziału w tej powszechnej misji poprzez swoje świadectwo ewangeliczne w każdym środowisku” (Orędzie na XCVIII Światowy Dzień Misyjny, 25 stycznia 2024 r.).
„Wspierajmy, naszymi modlitwami i naszą pomocą, wszystkich misjonarzy, którzy, często z wielkim poświęceniem, niosą światło orędzia Ewangelii do każdego zakątka ziemi” – prosił Papież.
„Nadal módlmy się za narody cierpiące z powodu wojny – za umęczoną Palestynę, Izrael, Liban, za umęczoną Ukrainę, Sudan, Mjanmę i wszystkie inne [kraje] – i wypraszajmy dla wszystkich dar pokoju” – powiedział.
Papież prosił: niech „Maryja Panna pomoże nam być, tak jak Ona i jak Święci, odważnymi świadkami Ewangelii”.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.