Chiny: Władze zmuszają do udziału w święceniach

Księża diecezji Liaoning zgromadzili się w domu swego ordynariusza, aby obronić go przed wywiezieniem przez władze na nieuznawaną przez Stolicę Apostolską sakrę biskupią ks. Josepha Huanga Bingzhanga w Shantou w połowie lipca.

Bp Paul Pei Junmin może bowiem zostać zmuszony siłą do uczestnictwa w tej ceremonii, podobnie jak w listopadzie 2010 r. na nielegalne święcenia biskupie w Chengde. Bp Pei jest w komunii z papieżem, a jednocześnie uznawany przez chińskie władze. Wywierają one obecnie silną presję na biskupów. Jeden z nich powiedział anonimowo agencji AsiaNews, że czuje się już zmęczony wzrastającą liczbą nielegalnych z punktu widzenia Kościoła święceń biskupich. – Żyję w strachu i drżę każdego dnia, że dostanę rozkaz uczestnictwa w nich – wyznał hierarcha.

Księża z Liaoning wezwali wiernych do modlitwy za diecezję. Zebrali się też w domu biskupa i wydali wspólne oświadczenie krytykujące władze za zmuszanie ich biskupa do udziału w święceniach w Shantou. Postanowili także bronić go przed przymusowym wywiezieniem na tę ceremonię.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.