„Ogłoszenie papieskiej pielgrzymki było dla nas wielką niespodzianką, tym bardziej cieszymy się z przybycia Ojca Świętego” – podkreśla Nikola Heckner. Pochodząca ze Schwarzwaldu teolog zauważa, że papież odwiedza serce zsekularyzowanej Europy. „Możemy śmiało powiedzieć, że Luksemburg jest obecnie częścią peryferii w sprawach wiary” – mówi Heckner.
Mieszkanka Luksemburga wskazuje na postępującą sekularyzację. Jak mówi ludzie przywiązują coraz mniejszą wagę do wiary, a znaczenie Kościoła spada od dziesięcioleci. Nikola Heckner wskazuje, że przekłada się to na papieską wizytą, która nie budzi zbyt wielkiego zainteresowania. „Mimo to ministerstwo edukacji zwolniło z lekcji uczniów, którzy chcą uczestniczyć w spotkaniach z papieżem i śledzić jego wizytę” – podkreśla wskazując na znaczenie papieskiego przesłania.
„Myślę, że Luksemburg jest krajem na peryferiach, gdy chodzi o sprawy wiary, narasta tutaj sceptycyzm a sekularyzacja mocno postępuje. Być może jednak papieżowi Franciszkowi uda się tu i ówdzie na nowo rozbudzić radość wiary, a przynajmniej wywołać jakąś reakcję. W końcu nasz obecny styl życia i demokracja opierają się na wartościach chrześcijańskich i humanistycznych” – mówi Heckner w rozmowie z Vatican News. Wskazuje, że w kraju, gdzie istnieje ścisły rozdział Kościoła od państwa, coraz mocniej rozkwita ekumenizm a także pogłębia się dialog międzyreligijny. Znajdzie to swoje odbicie w czasie papieskiej podróży.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.