W kursach formacji w Watykanie uczestniczą biskupi wyświęceni w ciągu minionych 12 miesięcy z całego świata, zarówno z terenów, gdzie Kościół jest obecny od wieków jak i z krajów misyjnych. Są obecni także nowi biskupi z Kościołów Orientalnych. Kursy formacji zostały zorganizowane przez dykasterię ds. Biskupów i Dykasterię ds. Ewangelizacji (sekcja pierwszej ewangelizacji i nowych Kościołów lokalnych).
Uczestnicy kursów zostali przyjęci na audiencjach przez Papieża Franciszka, mieli wspólne Msze święte w Bazylice św. Piotra i w innych kościołach w Rzymie oraz spotkali z prefektami różnych dykasterii i innymi przedstawicielami Kurii Rzymskiej. Pracowali także w małych grupach językowych.
Organizatorzy wyjaśnili: „Są to intensywne dni, w których przeżywa się chwile formacji i komunii, czyniąc wraz z nowymi biskupami konkretne doświadczenie daru kolegialności biskupiej w relacji efektywnej i afektywnej z następcą św. Piotra”. Dykasterie, które mają za zadanie pomóc Ojcu Świętemu w delikatnym zadaniu wyboru biskupów, są zadowolone z wyników kursu formacyjnego.
„Ten kurs formacyjny jest bardzo ważny m.in. z trzech powodów” – powiedział bp Sławomir Szkredka, biskup pomocniczy w Los Angeles w USA, który pochodzi z Polski. „Pierwszym powodem jest doświadczenie jedności. Wszyscy razem spotykamy się z Ojcem Świętym, Piotrem naszych czasów i doświadczamy jedności Kościoła z braćmi z całego świata. Drugim darem tego spotkania jest to, że spotkanie biskupów pochodzących z innych kościołów. Mamy okazję się poznać, wymieniać doświadczenia i wspólnie się modlić. Po trzecie, spotykamy się z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej, którzy ukazują nam wizję Papieża Franciszka. Mamy okazję przedyskutować to, w jaki sposób możemy tę wizję wdrażana w różnych częściach świata w naszych Kościołach lokalnych” – zaznaczył biskup Szkredka.
Kurs dla biskupów wyświęconych w ubiegłym roku odbywa się w dniach 15-21 września w Watykanie. Uczestniczą w nim dwie grupy biskupów. W kursie organizowanym przez Dykasterię ds. Biskupów bierze udział 153 biskupów z 46 krajów, w tym 25 biskupów obrządku wschodniego oraz 5 nowo wyświęconych biskupów zajmujących z Kurii Rzymskiej, w tym bp Krzysztof Nykiel. Ponadto 114 uczestników bierze udział w kursie formacyjnym, który organizuje Dykasteria ds. Ewangelizacji.
Kurs dla nowo wyświęconych biskupów we wrześniu stał się już zwyczajem w działalności Kurii Rzymskiej, a w tym roku nabiera nowego znaczenia: po razpierwszy część sesji roboczych jest przeżywana wspólnie przez dwie grupy biskupów na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.