Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa pracuje nad dokumentem dotyczącym relacji między kapłanami a osobami świeckimi, podejmującym kwestię administracji dóbr kościelnych – donosi CNS.
Powołując się na „źródła watykańskie” amerykańska agencja katolicka CNS zaznacza, że jeszcze nie wiadomo, jaką formę przybierze dokument: czy będzie to instrukcja czy też list okólny. Jego głównym tematem ma być poszanowanie norm dotyczących natury kapłaństwa w sytuacji współpracy z osobami świeckimi, zwłaszcza w przypadkach restrukturyzacji życia parafialnego. W niektórych krajach utworzono bowiem nowe formy struktur parafialnych, w których osłabieniu uległa funkcja duchownych. Ich rola ogranicza się do sprawowania sakramentów, natomiast zespoły świeckich zajmują się zarządzaniem parafiami. „Jednakże urząd rządzenia stanowi część posługi kapłańskiej” – zaznacza konsultowany przez agencję przedstawiciel Watykanu.
Dokument dotyczy ma między innymi spraw związanych z likwidacją parafii, z czym często wiąże się utrata majątku kościelnego ale także protesty parafian. Stolica Apostolska apelowała w tych przypadkach o to, aby kościoły były nadal czynne i wykorzystywane w sposób określony przez biskupa. Kongregacja ds. Duchowieństwa zajmuje się tymi kwestiami do kilku lat, ale nie sposób jeszcze powiedzieć kiedy, jeśli w ogóle dokument taki zostanie opublikowany.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
Pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.