Zachęcam was do czerpania z tej zbawczej tajemnicy i do aktywnego udziału w Triduum Paschalnym – powiedział Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej na Placu św. Piotra w Watykanie. Swą katechezę poświęcił omówieniu tych "trzech świętych dni", stanowiących - przypomniał - centrum całego roku liturgicznego i będących czasem wyjątkowej łaski dla każdego chrześcijanina.
Na drugiej stronie znajdziesz pełny tekst papieskiej katechezy - przejdź
„Sercem” Wielkiego Tygodnia nazwał papież rozpoczynające się jutro Triduum Paschalne, w czasie którego Kościół wspomina tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. „Zapraszam was w tych dniach do znalezienia czasu na skupienie i modlitwę, aby w ten sposób móc głębiej czerpać z tego źródła łaski” – powiedział papież i przypomniał, że w tym czasie każdy chrześcijanin jest wezwany do sprawowania sakramentu pojednania, dzięki któremu można owocniej uczestniczyć w świętej Passze.
Ojciec Święty wyjaśnił znaczenie każdego z dni Triduum Paschalnego. Przypomniał, że w Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa sakramentalnego. Wielki Piątek to pamiątka męki i śmierci Chrystusa. „Dołączmy także my do Jezusa, który wchodzi na Kalwarię. Pozwólmy, aby prowadził nas aż do krzyża. Przyjmijmy ofiarę Jego Ciała za nas ofiarowanego” – powiedział papież. Wyjaśniając znaczenie Wielkiej Soboty przypomniał, że w tym dniu uroczyście celebrowana jest Wigilia Paschalna, podczas której ogłoszone zostanie Zmartwychwstanie Chrystusa, „Jego ostateczne zwycięstwo nad śmiercią, które zachęca nas, abyśmy w Nim stali się nowymi ludźmi”. „Kryterium, które kierowało każdym wyborem dokonywanym przez Jezusa w czasie całego Jego życia, była stała wola miłowania Ojca i dochowania Mu wierności. Ta decyzja odpowiadania na Jego miłość pobudzała Go do podejmowania w każdej pojedynczej sytuacji planu Ojca, utożsamiania się z powierzonym Mu zamysłem miłości, by odnowić wszystko w Nim, by do Niego przyprowadzić wszystko” – mówił Ojciec Święty.
Na koniec zaapelował: „Przeżywając Święte Triduum przygotujmy się także my na przyjęcie w naszym życiu woli Boga, mając świadomość, że w niej znajduje się nasze prawdziwe dobro, droga życia. Maryja Panna niech nas prowadzi w tej drodze i wyprasza nam u swojego Boskiego Syna łaskę oddawania naszego życia z miłości do Jezusa w służbie braciom”.
Po wygłoszeniu katechezy i streszczeniu jej w głównych językach światowych papież pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów w ich językach, m.in. polsku. Na zakończenie odśpiewał z zebranymi po łacinie Modlitwę Pańską i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
Posłuchaj papieskiego przesłania do Polaków:
"Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Liturgia Wielkiego Tygodnia wprowadza nas w tajemnice męki i śmierci Bożego Syna, aby niedzielny poranek zabłysnął światłem Jego zmartwychwstania. Życzę, aby przeżywanie tych tajemnic umacniało w nas wiarę, budziło nadzieję i rozpalało miłość, abyśmy coraz pełniej uczestniczyli w rzeczywistości naszego odkupienia. Niech Bóg wam błogosławi!"
Wśród pielgrzymów z Polski w dzisiejszej audiencji ogólnej uczestniczyli m.in. studenci trzeciego roku teologii katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, jak również pielgrzymi indywidualni z kraju i z zagranicy.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.