Biblioteka Watykańska: rozpoczęto program badań hebrajskich manuskryptów

„Dialog i wzajemnie poznanie są w centrum tego spotkania” – powiedział abp Angelo Vincenzo Zani, prefekt Apostolskiej Biblioteki Watykańskiej podczas inauguracji programu badań manuskryptów hebrajskich przechowywanych w Watykanie. W inicjatywie biorą udział wyznawcy judaizmu i chrześcijanie z różnych krajów świata.

Przewodniczący Rady Seminarium Rabinicznego Ameryki Łacińskiej podkreślił, że jest to wydarzenie historyczne. Do Rzymu zaproszeni zostali naukowcy o międzynarodowej renomie, osoby różnych wyznań. „Różnorodność doświadczeń każdej osoby, która bierze udział w tym programie daje nam jedyną w swoim rodzaju okazję do poszerzenia naszych horyzontów” – powiedział Claudio Pszemiarover.

Vatican News - Polski S. Dorota Chwila o programie badań manuskryptów hebrajskich w Bibliotece Watykańskiej

Jak poinformował abp Zani, program powstał z inicjatywy Papieża Franciszka, który w grudniu 2022 r. skierował grupę odwiedzających go rabinów do Biblioteki Watykańskiej. Mieli wtedy okazję zobaczyć kolekcję manuskryptów hebrajskich, która jest jedną z najważniejszych na świecie, ze względu na cenne oryginały, które zawierają unikalne wersje tekstów hebrajskich. W gronie kilkuset manuskryptów znajdują się zwoje Tory i inne teksty biblijne, jak również rękopisy literatury rabinicznej, filozofii hebrajskiej, księgi liturgiczne, poezja hebrajska i teksty kabalistyczne. Manuskrypty pochodzą z okresu od IX do XV wieku.

„Program studiów hebrajskich manuskryptów w Watykanie jest wielką szansą. Mamy tę szansę dzięki Papieżowi Franciszkowi i pracownikom Biblioteki Watykańskiej i jej prefektowi. To pomaga również w spotkaniu wyznawców judaizmu i chrześcijan, ponieważ my wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama” – powiedział Radiu Watykańskiemu Rektor Seminarium Rabinicznego Ameryki Łacińskiej rabin Ariel Stofenmaher.

W programie uczestniczy m.in. s. Dorota Chwiła, salezjanka, doktorantka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

„Kurs dotyczący manuskryptów hebrajskich w Bibliotece Watykańskiej to niesamowite doświadczenie dialogu, spotkania między różnymi religiami, wyznawcami jednego Boga. Jesteśmy dziećmi jednego Ojca. Tutaj możemy doświadczyć pięknej otwartości, spotkania. Więc myślę, że jest to piękna droga dla całego Kościoła, dla całego świata.“

W uroczystości otwarcia wziął udział ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Raphael Schutz, prefekt Dykasterii ds. Biskupów kardynał nominat Robert Francis Prevost, naczelny Rabin Rzymu Riccardo Di Segni oraz dr Gulliermo Adolfo Heisinger, reprezentujący w Rzymie Seminarium Rabiniczne Ameryki Łacińskiej.

Program studiów trwa przez tydzień (17-21 lipca). W jego trakcie przewidziane są zajęcia w Bibliotece Watykańskiej, modlitwa w Rzymskiej Synagodze, zwiedzanie dzielnicy żydowskiej w Rzymie, jak również wizyty w ambasadach Izraela i Argentyny.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama