Papież życzył dzisiaj pielgrzymom, aby w klimacie duchowym Wielkiego Tygodnia oddali się kontemplacji tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Pana i stąd czerpali siłę do wcielania w konkretne życie ideałów Ewangelii. Wezwał także, aby trwać w modlitwie za udręczoną Ukrainą.
Ojciec Święty przypomniał, że jutro przypada Światowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju, ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Wyraził nadzieję, że przyczyni się on do działań na rzecz solidarności oraz umocni postawy przyjaźni i braterskiego dzielenia się.
„W tym świętym tygodniu Męki Pańskiej, upamiętniającym Jego niesprawiedliwą śmierć, w szczególny sposób pamiętam o wszystkich ofiarach zbrodni wojennych, a zachęcając do modlitwy za nich, wznieśmy błaganie do Boga, aby serca wszystkich się nawróciły. I patrząc na Maryję, Matkę Bożą, przed Krzyżem, moje myśli kierują się do matek: do matek żołnierzy ukraińskich i rosyjskich, którzy polegli na wojnie. Są to matki zmarłych synów. Módlmy się za te matki.“
Do Polaków Ojciec Święty powiedział:
„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W przededniu Triduum Paschalnego również do was kieruję moje zaproszenie: patrzcie na drzewo krzyża, aby zakiełkowała w was nadzieja, aby ukrzyżowany Pan uzdrowił was ze smutku i rozgoryczenia. Jak bowiem przypomina nam św. Piotr, Krwią ran Chrystusa zostaliśmy uzdrowieni. Z serca wam błogosławię.“
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.