Papież przyjął członków organizacji Amitié Judéo-Chrétienne de France, która obchodzi 75-lecie istnienia.
„Dziękuję za waszą pracę, która bardzo pomogła Żydom i chrześcijanom odkryć się na nowo jako bracia, dzieci tego samego Ojca, które oczekują dnia, kiedy wszystkie ludy będą wzywać Pana jednym głosem i wspólnie Mu służyć” - powiedział Papież do członków organizacji Amitié Judéo-Chrétienne de France, która obchodzi 75-lecie istnienia. Franciszek zwrócił uwagę, że jest ona aktywnie zaangażowana w studia i dialog, aby pomóc Żydom i chrześcijanom wzrastać we wzajemnym szacunku i przyjaźni.
Ojciec Święty przypomniał postać jednego z założycieli organizacji Julesa Isaaca, który odegrał wiodąca rolę w zbliżeniu między Żydami i chrześcijanami po tragedii II wojny światowej. Uczestniczył on w pamiętnej konferencji, która zakończyła swoje prace słynnymi „dziesięcioma punktami ze Seelisbergu”. Zostały one podjęte później w deklaracji soborowej „Nostra Aetate”. Ten tekst nadal zachowuje swoja aktualność i przypomina o wielkim dziedzictwie duchowym chrześcijan oraz Żydów, a także zachęca do wzajemnego szacunku i poznania w oparciu o studia biblijne i teologiczne oraz braterski dialog.
Papież: podążajmy drogą wspólnego braterstwa
„Droga, którą razem przebyliśmy, jest zatem znacząca – powinniśmy za to dziękować Bogu - biorąc pod uwagę ciężar wzajemnych uprzedzeń i niekiedy bolesną historię, którą trzeba wziąć na siebie. Ale zadanie nie jest skończone i zachęcam was do wytrwania na tej drodze dialogu, braterstwa i wspólnych inicjatyw – podkreślił Papież. - Bo to piękne dzieło, polegające na tworzeniu więzi, jest delikatne, zawsze trzeba je wznawiać i umacniać, zwłaszcza w tych niesprzyjających czasach, w których coraz liczniejsze są postawy zamknięcia i odrzucenia drugiego, nie tylko przy niepokojącym odradzaniu się antysemityzmu, zwłaszcza w Europie, a także przemocy wobec chrześcijan. Zastanawiające jest to zjawisko…Zapewniam zatem o moim poparciu dla waszych inicjatyw, jak również tych wszystkich, poprzez które Żydzi i chrześcijanie dążą do coraz większego braterstwa.“
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.