Papież przyjął członków organizacji Amitié Judéo-Chrétienne de France, która obchodzi 75-lecie istnienia.
„Dziękuję za waszą pracę, która bardzo pomogła Żydom i chrześcijanom odkryć się na nowo jako bracia, dzieci tego samego Ojca, które oczekują dnia, kiedy wszystkie ludy będą wzywać Pana jednym głosem i wspólnie Mu służyć” - powiedział Papież do członków organizacji Amitié Judéo-Chrétienne de France, która obchodzi 75-lecie istnienia. Franciszek zwrócił uwagę, że jest ona aktywnie zaangażowana w studia i dialog, aby pomóc Żydom i chrześcijanom wzrastać we wzajemnym szacunku i przyjaźni.
Ojciec Święty przypomniał postać jednego z założycieli organizacji Julesa Isaaca, który odegrał wiodąca rolę w zbliżeniu między Żydami i chrześcijanami po tragedii II wojny światowej. Uczestniczył on w pamiętnej konferencji, która zakończyła swoje prace słynnymi „dziesięcioma punktami ze Seelisbergu”. Zostały one podjęte później w deklaracji soborowej „Nostra Aetate”. Ten tekst nadal zachowuje swoja aktualność i przypomina o wielkim dziedzictwie duchowym chrześcijan oraz Żydów, a także zachęca do wzajemnego szacunku i poznania w oparciu o studia biblijne i teologiczne oraz braterski dialog.
Papież: podążajmy drogą wspólnego braterstwa
„Droga, którą razem przebyliśmy, jest zatem znacząca – powinniśmy za to dziękować Bogu - biorąc pod uwagę ciężar wzajemnych uprzedzeń i niekiedy bolesną historię, którą trzeba wziąć na siebie. Ale zadanie nie jest skończone i zachęcam was do wytrwania na tej drodze dialogu, braterstwa i wspólnych inicjatyw – podkreślił Papież. - Bo to piękne dzieło, polegające na tworzeniu więzi, jest delikatne, zawsze trzeba je wznawiać i umacniać, zwłaszcza w tych niesprzyjających czasach, w których coraz liczniejsze są postawy zamknięcia i odrzucenia drugiego, nie tylko przy niepokojącym odradzaniu się antysemityzmu, zwłaszcza w Europie, a także przemocy wobec chrześcijan. Zastanawiające jest to zjawisko…Zapewniam zatem o moim poparciu dla waszych inicjatyw, jak również tych wszystkich, poprzez które Żydzi i chrześcijanie dążą do coraz większego braterstwa.“
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.