"Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji na rzecz zniesienia kary śmierci na całym świecie" - powiedział papież Franciszek w przesłaniu wideo. Apel ten zawarł w opublikowanym w środę w Watykanie orędziu z intencją modlitewną na wrzesień.
"Każdego dnia coraz więcej ludzi na całym świecie mówi +nie+ karze śmierci. Dla Kościoła jest to znak nadziei" - oświadczył Franciszek.
Jak dodał, "z prawnego punktu widzenia nie jest ona potrzebna". "Społeczeństwo może skutecznie karać za przestępstwa bez definitywnego pozbawienia sprawcy możliwości zadośćuczynienia. W każdym wyroku powinno być zawsze okienko nadziei" - podkreślił papież.
Jak zaznaczył, "kara śmierci nie oddaje sprawiedliwości ofiarom, ale zachęca do zemsty i nie daje żadnej możliwości naprawienia ewentualnej pomyłki sądowej".
Zdaniem Franciszka "z drugiej strony, z moralnego punktu widzenia kara śmierci jest nieadekwatna". "Niszczy najważniejszy dar, jaki otrzymaliśmy: życie" - dodał.
Papież wezwał: "Nie zapominajmy, że do ostatniej chwili człowiek może się nawrócić i zmienić".
"W świetle Ewangelii kara śmierci jest niedopuszczalna. Przykazanie +nie zabijaj+ odnosi się zarówno do niewinnych, jak i do winnych. Dlatego wzywam wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji na rzecz zniesienia kary śmierci na całym świecie. Módlmy się, aby kara śmierci, która narusza nienaruszalność i godność osoby, została zniesiona w prawodawstwach wszystkich krajów świata" - zaapelował Franciszek w wideo przygotowanym przez Papieską Światową Sieć Modlitwy.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.