Po raz 7. ruszyła bożonarodzeniowa akcja, w której ramach Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi.
Kolędnicy odwiedzą domy pomocy społecznej, zakłady dla chorych czy areszt śledczy. - "PoKolędzie JP2" to projekt służący integracji społecznej, zainicjowany w 2013 r. przez członków Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, a od kilku lat koordynowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawską instytucję kultury. Organizując spotkania kolędowe wśród osób o utrudnionym lub ograniczonym dostępie do kultury, chcemy promować polską tradycję kolędowania oraz solidarność społeczną - wyjaśnia Dorota Czajkowska, koordynatorka projektu.
W tegorocznej edycji organizatorzy chcą skupić się na dotarciu do miejsc w Warszawie i okolicach, które razem z chórami, scholami, zespołami odwiedzać będą wolontariusze pełniący rolę animatora i organizatora spotkania kolędowego w konkretnym miejscu. Do akcji mogą włączyć się także kolędnicy z całej Polski i świata. Na stronie internetowej www.pokoledziejp2.pl można pobrać śpiewnik i plakat w wersji do druku.
W poprzednich edycjach akcji uczestniczyło ponad 100 zespołów kolędowych, ponad 2000 kolędników i wolontariuszy, odbyło się ponad 150 spotkań kolędowych w ponad 30 miejscowościach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Krakowie, Otwocku, Józefowie, Milanówku, Pruszkowie, Brwinowie, Wiązownej i Ząbkach.
Tegoroczna formuła dostosowana jest do aktualnych obostrzeń pandemicznych. - Pragniemy, aby kolędnicy dotarli do wszystkich miejsc osobiście, jednak jeśli na skutek sytuacji pandemicznej nie będzie to możliwe, będziemy kolędować w mniejszych grupach lub w formule hybrydowej i zdalnej, dostosowanej do danego miejsca i zespołu - tłumaczy D. Czajkowska z Centrum Myśli Jana Pawła II. W ubiegłym roku z powodu pandemii kolędowanie nie odbyło się.
Wspólne kolędowanie to nie tylko jedna z piękniejszych polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, ale także rzeczywiste nawiązanie do kultury wolnego miejsca przy wigilijnym stole. - My jednak nie tyle czekamy na przybysza, ale sami idziemy do innych, niosąc w sobie przesłanie miłości. Bo o niej przede wszystkim jest ta akcja. Zainspirowani słowami Jana Pawła II chcemy, aby miłość dotarła do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują, a zwłaszcza do cierpiących i zapomnianych - powiedział Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Koncerty kolęd będą odbywać się do końca stycznia. Do udziału zaproszone są zespoły: od profesjonalnych chórów, poprzez schole przy parafiach, po muzykujące grupy przyjaciół, współpracowników i amatorów z całej Polski.
Chęć włączenia się do akcji można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej: pokoledziejp2.pl. Kolędnicy zostaną wyposażeni w pakiet materiałów, w tym śpiewniki, plakaty oraz materiały promocyjne. Na stronie znajduje się formularz, przez który można zgłosić chęć przyjęcia kolędników.
Spotkania Kolędowe 7. edycji "PoKolędzia JP2":
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.