Istotą komunikacji Papieża Franciszka jest autentyzm i spontaniczność – uważa Ary Waldir Ramos Diaz, kolumbijski dziennikarz, który zajmuje się analizą aktualnego pontyfikatu pod względem komunikacji. Wczoraj w Watykanie odbyła się promocja jego wydanej przed dwoma laty książki „Siate autentici! Con papa Francesco per migliorare le nostre relazioni e la nostra comunicazione – Bądźcie autentyczni! Z Papieżem Franciszkiem doskonalić nasze relacje i przekaz”.
W watykańskiej promocji uczestniczył między innymi kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu biskupów, oraz Alessandro Gisotti, były rzecznik Watykanu. Jak zapewnia Ramos Diaz, Papież Franciszek wielokrotnie dawał wyraz swej spontaniczności. Widzimy to choćby wtedy, gdy odkłada wcześniej przygotowane przemówienie i w własnych słowach zwraca się do ludzi.
„Trzeba pomóc ludziom zrozumieć, że Papież Franciszek jest człowiekiem autentycznym, który nawiązując komunikację nie wychodzi od «ja», lecz od «my». Taka komunikacja pomaga innym być sobą i szukać prawdy. A prawda jest piękniejsza, kiedy dzielimy się nią ze wszystkimi i razem jej szukamy. Kiedy to odkryłem, zdałem sobie sprawę, że to skarb, którego nie można ukryć pod ziemią. Dlatego ukazałem ten skarb. Jednakże to, co napisałem, to portret stworzony przez wielu. Wiele osób uczestniczyło w tych badaniach. Ja zebrałem wszystkie te obserwacje na temat fenomenu Franciszka, jego komunikacji. Bardzo ciekawa jest ta międzyosobowa komunikacja Papieża. Potwierdzają to jego przyjaciele i to z czasów, kiedy był jeszcze wychowawcą jezuitów. Ważne jest, by ludzie to poznali, bo wszyscy możemy być autentyczni, wszyscy możemy komunikować się w ten sposób i poprawić nasze międzyludzkie relacje w rodzinie czy pracy…“
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.