W czasie okupacji hitlerowskiej młody Karol Wojtyła pracował w zakładach chemicznych Solvay. Doświadczenie katorżniczej pracy uwrażliwiło go na zjawisko wyzysku człowieka przez człowieka i problem pracy.
Na ścieżkach myśli Jana Pawła II to cykl podcastów zrealizowanych przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wśród ważnych owoców pontyfikatu Jana Pawła II jest aż 14 encyklik - jednych z najważniejszych papieskich dokumentów. Są to publikacje najwyższe nie tylko rangą, ale także poruszające najistotniejsze zagadnienia. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prezentuje je w nowej formie.
Odcinek 3: Laborem Excerns
W czasie okupacji hitlerowskiej młody Karol Wojtyła pracował w zakładach chemicznych Solvay. Doświadczenie katorżniczej pracy uwrażliwiło go na zjawisko wyzysku człowieka przez człowieka i problem pracy. Laborem exercens wydana w 1981 r. podejmowała właśnie temat pracy oraz rolę i godność człowieka pracującego. Data publikacji encykliki nie była przypadkowa – Ojciec Święty ogłosił ją w 90. rocznicę encykliki Rerum novarum, papieża Leona XIII, która odrzucała marksizm i kapitalizm. Jan Paweł II w Laborem exercens dotknął aktualnych problemów postępu cywilizacyjnego, gwałtownego rozwoju gospodarczego oraz zmian geopolitycznych, które przyczyniły się do powstania nowych zjawisk społecznych. Papież stwierdza we Wprowadzeniu, że problem pracy – będąca integralnym elementem życia ludzkiego – stanowi klucz do wszelkich kwestii społecznych, również w obliczu nowych wyzwań i problemów. się od ukazania pracy jako najlepszego klucza do opisu kwestii problemów społecznych.
Odcinki podcastów będą miały swoją premierę w każdy piątek, poczynając od 10 września, o godzinie 19.00 na stronie internetowej Muzeum, profilu Facebook i YouTube. Materiał dostępny będzie również na platformach Spotify oraz Google Podcasts Podcasty udostępnimy również na naszych stronach gosc.pl, radioem.pl i wiara.pl.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.