Papież: Religijność to nie tylko skrupulatne przestrzeganie przykazań

Papież Franciszek przestrzegł w środę przed religijnością opartą wyłącznie na skrupulatnym przestrzeganiu przykazań. Podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił, że nie należy zadowalać się "religijnym formalizmem dla spokoju sumienia".

W watykańskiej Auli Pawła VI, w kolejnej katechezie na temat Listu Świętego Pawła do Galatów, papież podkreślił, że Apostoł przestrzega przed uleganiem formalizmowi, który grozi utratą wiary w Chrystusa.

"Intencją św. Pawła jest to, by przyprzeć chrześcijan do muru po to, aby zdali sobie sprawę z tego, jaka jest stawka i by nie dali się oczarować przez głos syren, które chcą nakłonić ich do religijności opartej wyłącznie na skrupulatnym przestrzeganiu przykazań" - powiedział Franciszek.

Papież dodał, że to zachęta do refleksji nad sposobem przeżywania wiary: "Czy miłość Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego pozostaje w centrum naszego codziennego życia jako źródło zbawienia, czy też zadowalamy się jakimś religijnym formalizmem dla spokoju sumienia?".

"Czy jesteśmy przywiązani do najcenniejszego skarbu, jakim jest piękno dobrej nowiny Chrystusa, czy wolimy to, co przyciąga nas chwilowo, a potem pozostawia wewnętrzną pustkę?" - pytał Franciszek.

Następnie zauważył: "To, co ulotne, często puka do drzwi naszych dni, ale to jest smutna iluzja, która sprawia, że popadamy w powierzchowność i nie potrafimy rozpoznać, co naprawdę jest warte życia".

"Zachowajmy jednak mocną pewność, że także wtedy, gdy jesteśmy kuszeni, by się odwrócić, Bóg nadal obdarza nas swoimi darami" - wskazał papież. Zachęcił wierzących: "Prośmy o mądrość, abyśmy zawsze dostrzegali tę rzeczywistość".

Franciszek nawiązał także do obchodzonego 1 września przez Kościół Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Stworzenia. Zapowiedział, że za kilka dni ukaże się przesłanie, które przygotował razem z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem i anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym.

"Razem z braćmi i siostrami różnych wyznań chrześcijańskich módlmy się i działajmy na rzecz naszego wspólnego domu w obecnych czasach ciężkiego kryzysu planetarnego" - wezwał.

Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Pozdrawiam was, wasze rodziny i wspólnoty. Niech Duch Święty napełnia wasze serca wiarą, nadzieją i miłością, abyście w codzienności byli zawsze świadkami Chrystusa Pana, przez wytrwałą modlitwę, życie sakramentalne i dzieła miłosierdzia".

Pozdrawiając pielgrzymów z Francji przypomniał, że wrzesień to miesiąc rozpoczęcia roku szkolnego i akademickiego oraz powrotu do pracy po wakacjach. "Niech pośród waszych wysiłków i trudności towarzyszy wam zawsze miłosierna miłość Boga" - dodał Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama