Franciszek jak ojciec pochylił się nad męczeńskim Kościołem i pomoże im podnieść się z upadku – uważa abp Yousif Thomas Mirkis, chaldejski metropolita Kirkuku.
Już teraz widać, że obecność Papieża będzie miała poważne konsekwencje dla irackich chrześcijan. Czują, że Franciszek jak Ojciec pochylił się nad męczeńskim Kościołem i pomoże im podnieść się z upadku – uważa abp Yousif Thomas Mirkis, chaldejski metropolita Kirkuku.
Rozmawiając z Radiem Watykańskim przypomina on, że jego wierni są przygnieceni cierpieniem. Wiele osób zginęło, większość chrześcijan chroniła się ucieczką. Ci, którzy pozostali, nie potrafią się z tego otrząsnąć, żyją w pewnym marazmie. Już teraz widać, że ojcowska obecność Papieża może to zmienić – mówi abp Mirkis.
Cierpienie odbiera siły, trzeba wyjść z Wielkiego Piątku
„Było potrzeba kogoś takiego jak Papież Franciszek, by odważyć się żyć na nowo. Bardzo często cierpienie odbiera nam siły, odwagę, wolę pójścia naprzód. Jest to efekt Wielkiego Piątku. To samo przeżyli apostołowie po śmierci Chrystusa. Potrzeba odwagi, by zobaczyć zbawienne skutki męki Chrystusa. I to wyróżnia nas chrześcijan. Wczoraj ze łzami w oczach patrzyłem na wizytę Papieża w katedrze, która była miejscem krwawego zamachu. Pamiętam, że po zamachu chrześcijanie nie wiedzieli, co zrobić z tą świątynią. Czy pozostawić ją tak jak jest, jako stygmat, miejsce męczeństwa. Wiemy, że Niemcy zrobili tak z niektórymi budynkami zniszczonymi podczas wojny. Pozostawili je w ruinach na przestrogę dla przyszłych pokoleń. Również nasz umęczony naród miał ten sam dylemat. Dwie trzecie chrześcijan opuściło Irak. Ci, którzy pozostali widzą już, że nie można z nostalgią powracać do tego cierpienia. Potrzeba czegoś innego.“
Abp Mirkis podkreśla, że przy całym swoim cierpieniu, chrześcijanie w Iraku są świadomi tego, że również ich ojczyzna jest Ziemią Świętą, a Kościół istnieje tu od początku chrześcijaństwa. Ja sam jestem następcą pierwszego biskupa Kirkuku, który rozpoczął swą posługę w tym mieście w 117 r. po Chrystusie – dodaje chaldejski arcybiskup.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.