Jutro, po raz pierwszy z powodu pandemii, Papież Franciszek nie będzie osobiście obecny na Placu Hiszpańskim w Rzymie, aby złożyć tradycyjny hołd Najświętszej Maryi przed statuą Niepokalanej. Gestu tego dokona w sposób prywatny. Jak uważa mariolog prof. Antonino Grasso będzie to „nowością pełną miłości”.
Ojciec Święty podjął w tym roku tę trudną decyzję, aby uniknąć większego zgromadzenia osób i nie narażać wiernych na niebezpieczeństwo zarażenia. Statua Najświętszej Maryi Panny z brązu jest umieszczona na Placu Hiszpańskim. Powstała według projektu Luigiego Porettiego podczas pontyfikatu papieża Piusa IX. Odsłonięcie nastąpiło 8 grudnia 1857 roku, trzy lata po uroczystym ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.
„Papież spełni gest pobożności prywatnej, zawierzając Niepokalanej Dziewicy nie tylko miasto Rzym i jego mieszkańców, ale również wielu cierpiących, we wszystkich częściach świata. Ale dlaczego w ten sposób? – pytał prof. Grasso. Papież Franciszek w jednej ze swoich homilii stwierdził, że kiedy my błagamy Maryję, Ona chętnie za nami oręduje, nigdy nie zwleka. To Papież Pius XII jako pierwszy rozpoczął posyłanie kwiatów pod statuę Maryi, a 8 grudnia 1953 roku po raz pierwszy pojawił się tam osobiście. Było to w sam dzień otwarcia Roku Maryjnego. Papież Jan XXIII przybył pierwszy raz na Plac Hiszpański 8 grudnia 1958 roku i złożył pod statuą wiązankę z białych róż.“
Prof. Grasso dodał, że Papież Paweł VI przybył na Plac Hiszpański na zakończenie Soboru Watykańskiego II, 8 grudnia 1965 roku. Papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek kontynuowali tę tradycję, podkreślając w swoich wystąpieniach głęboki związek Rzymu oraz Włoch z Maryją.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.