Jezus przekroczył próg naszego osamotnienia

Przed zagubieniem się w sprawach doczesnych przestrzegał Benedykt XVI podczas Mszy św. sprawowanej (4 listopada) w bazylice watykańskiej w intencji zmarłych w minionym roku kardynałów i biskupów.

Chrześcijanin nie powinien zaniedbywać swoich ziemskich obowiązków, a jednocześnie nie może się w nich zatracać. Przypomniał o tym Benedykt XVI, sprawując w bazylice watykańskiej Mszę za zmarłych w ciągu ostatniego roku kardynałów, arcybiskupów i biskupów. W homilii nawiązał do słów z dzisiejszej liturgii: „Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze”. Papież wskazał, że prawdziwe życie z Chrystusem wymaga radykalnego zrezygnowania z balastu tego wszystkiego, co niszczy duszę człowieka.

„Poszukiwanie «tego, co w górze» nie oznacza, że chrześcijanin powinien zaniedbywać swoje ziemskie obowiązki i zadania – mówił Ojciec Święty. – Nie może się jednak w nich zatracić, tak jakby były wartościami ostatecznymi. Nawiązanie do rzeczywistości Nieba jest zaproszeniem do uznania względności tego wszystkiego, co musi przeminąć, w obliczu tych wartości, które są nieprzemijające. Trzeba pracować, angażować się, korzystać ze słusznego odpoczynku z tą świadomością, że jest się tylko wędrowcem na szlaku do Ojczyzny niebieskiej, pielgrzymem, w pewnym sensie cudzoziemcem dążącym do wieczności”.

Papież zauważył, że odwołanie się do rzeczywistości Nieba jest zachętą do uznania względności tego co przemijalne, wobec tych wartości, które nie ulegają zniszczeniu przez czas.

TŁUMACZENIE:
„Nasza praca, zaangażowanie, czy zasłużony odpoczynek wymagają pogodnego dystansu ludzi zdających sobie sprawę, iż są jedynie w drodze do ojczyzny w Niebie, że są pielgrzymami, w pewnym sensie cudzoziemcami zmierzającymi ku wieczności.”

Zachęcił, by przeżywać to zaangażowanie ludzi wierzących jako życie w obliczu panowania Chrystusa.

Benedykt XVI poświęcił uwagę wyrażeniu „życie wieczne”.

02_benedykt_11-04.mp3

TŁUMACZENIE:
„Wyrażenie ‘życie wieczne” wskazuje, że jest ono darem Bożym udzielonym ludzkości: komunią z Bogiem na tym świecie i jej pełnią w świecie przyszłym.”

Mówiąc o Chrystusowej misji zabawienia, papież zaznaczył, że Pan Jezus przekroczył „próg naszego ostatecznego osamotnienia, schodząc w otchłań naszego najpełniejszego opuszczenia i przekraczając bramę śmierci. Przypomniał, że z Bożej miłości korzysta cały świat, to znaczy ludzkość.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.