Kościoły nie poszukują politycznej siły

Kościoły nie chcą angażować się w politykę, lecz dawać świadectwo w życiu publicznym – powiedział zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Rowan Williams. Arcybiskup Canterbury przemawiał 17 września w obecności Benedykta XVI w swojej rezydencji w Londynie.

„Jako Kościoły poszukujemy nie politycznej siły czy kontroli lub dominacji chrześcijańskiej wiary w przestrzeni publicznej, ale możliwości dawania świadectwa, sprzeczania się, czasami protestowania, innym razem możliwości działania, aby odegrać swoja rolę w publicznych debatach naszych społeczeństw” – mówił abp Williams w Pałacu Lambeth, historycznej siedzibie prymasów Anglii.

Duchowny podkreślił, że zadaniem biskupów jest głosić Ewangelię i opiekować się owczarnią Chrystusa. „Dzisiaj zakłada to również odpowiedź wobec różnych trendów w naszym środowisku kulturowym, które starają się przedstawić wiarę chrześcijańską jako przeszkodę dla ludzkiej wolności i zgorszenie dla ludzkiego rozumu” – dodał abp Williams.

Arcybiskup Canterbury wyraził nadzieję, że wspólna modlitwa brytyjskich biskupów anglikańskich i katolickich przyczyni się do tego, aby papieska wizyta dała nową energię i wizję współpracy na rzecz prawdziwego humanizmu, zaangażowania na rzecz godności wszystkich istot ludzkich i odrzucania jakiejkolwiek tyranii.

Jego zdaniem chrześcijanie będą skutecznymi obrońcami lub głosicielami wiary, gdy będą mogli pokazać, jak wygląda święte życie, w którym radość Boża jest obecna w sposób przejrzysty. „A to oznacza, że nasza wspólna służba jako biskupów nie ogranicza się jedynie do poszukiwania sposobów jak najlepszego wspólnego działania w przestrzeni publicznej” – zauważył abp Williams.

Duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego ubolewał, że „podczas takich jak dzisiejsze spotkań biskupów podzielonych wspólnot kościelnych, musimy odczuwać, że każda z naszych posług jest umniejszona z racji podziałów”.

„Być może szybko nie przezwyciężymy w pełni istniejących barier, by przywrócić komunię, ale nie ma żadnych przeszkód, by poszukiwać sposobów budowania siebie w świętości poprzez modlitwę i wspólne publiczne uroczystości, przez przyjaźń i stawanie wobec wspólnych wyzwań w pracy wobec wszystkich, których umiłował Chrystus i misji wobec tych, których Bóg stworzył” – zaznaczył abp Williams.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama