Papież Franciszek przybył do Japonii

Papież Franciszek przybył w sobotę do stolicy Japonii, Tokio. Papieski samolot przyleciał z Bangkoku w Tajlandii. W trakcie trzydniowej wizyty Franciszek odwiedzi też miasta zniszczone przez bomby atomowe w 1945 roku: Nagasaki i Hiroszimę.

Obecna tygodniowa podróż po Azji jest jedną z najdłuższych i najbardziej odległych pielgrzymek Franciszka. Oba kraje odwiedza śladami św. Jana Pawła II, który był tam w latach 80.

Na tokijskim lotnisku odbędzie się krótka ceremonia powitania papieża, który pojedzie następnie do nuncjatury apostolskiej. Tam spotka się z japońskimi biskupami i wygłosi do nich przemówienie. To jedyny punkt programu na ten dzień.

Oczekuje się, że najważniejszym przesłaniem wizyty w Japonii będzie apel o całkowity zakaz broni nuklearnej, który Franciszek wystosuje z jedynych dwóch miast na świecie, gdzie została ona użyta w czasie wojny.

Hasłem jego wizyty w Japonii są słowa "Chronić każde życie".

Wśród ludności Japonii liczącej 127 milionów jest około pół miliona katolików.

To jezuici, macierzysty zakon Jorge Bergoglio, przynieśli tam chrześcijaństwo w połowie XVI wieku; na początku XVII stulecia zostało ono zakazane i rozpoczęły się krwawe prześladowania. Zakaz obowiązywał do XIX wieku. O okresie prześladowań opowiada film "Milczenie", który jego reżyser, Martin Scorsese przywiózł papieżowi. Film miał premierę w Watykanie.

Przypomina się, że marzeniem młodego księdza Bergoglio było to, by pojechać na misję do Kraju Kwitnącej Wiśni, ale jego przełożeni w Argentynie mieli wobec niego inne plany. Teraz jego tłumaczem w czasie wizyty będzie ksiądz Renzo de Luca, którego przyszły papież jako prowincjał jezuitów w swojej ojczyźnie wysłał właśnie tam jako misjonarza.

Niedziela będzie najważniejszym i najbogatszym w wydarzenia dniem. Rano Franciszek poleci do Nagasaki, gdzie w miejscu wybuchu bomby 9 sierpnia 1945 roku, czyli Atomic Bomb Hypocenter Park zapali świeczkę przy pomniku ofiar i będzie się tam modlić. Stamtąd również wystosuje do świata orędzie na temat broni nuklearnej.

Następnie papież odda hołd świętym męczennikom na wzgórzu Nishizaka, gdzie w 1597 roku, w czasach prześladowań religijnych, ukrzyżowano 26 chrześcijan. Ich pomnik ze znakiem krzyża w jego centrum został tam wzniesiony w 1962 roku. Franciszek odmówi w tym miejscu modlitwę Anioł Pański.

Po południu odprawi mszę na stadionie baseballowym w Nagasaki, po czym odleci do Hiroszimy. Tam w miejscu wybuchu bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku weźmie udział w spotkaniu w intencji pokoju i wygłosi przesłanie.

W poniedziałek w Tokio papież spotka się z ofiarami potrójnej katastrofy w 2011 roku: trzęsienia ziemi, tsunami i poważnej awarii w elektrowni atomowej Fukushima.

Franciszek złoży również prywatną wizytę cesarzowi Naruhito w Pałacu Cesarskim. Później spotka się z młodzieżą w tokijskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny i odprawi mszę na stadionie Tokyo Dome, na którym mieście się ponad 30 tysięcy osób.

Kolejny punkt to spotkanie papieża z premierem Shinzo Abem w jego siedzibie, Kantei, a następnie przemówienie do przedstawicieli władz państwa.

W ostatnim dniu pobytu, we wtorek, Franciszek wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Sophia, założonym przez jezuitów. Następnie wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama