W piątek papież Franciszek uda się rano lokalnego czasu (w Polsce to będzie popołudnie) do więzienia dla nieletnich, gdzie odprawi liturgię pokutną. Po południu papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej, na którą przybędą uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.
Papieska wizyta w ośrodku dla młodych więźniów przypada w piątek. To nawiązanie do wprowadzonego przez Franciszka zwyczaju Piątków Miłosierdzia, gdy raz w miesiącu Ojciec Święty odwiedza miejsca naznaczone cierpieniem i tych, którzy potrzebują wsparcia w różnych trudnych sytuacjach życiowych.
Ze stolicy Panamy papież poleci wojskowym śmigłowcem do położonego w odległości ok. 40 kilometrów miasta Pacora, jednego z najstarszych w kraju. Znajduje się tam zakład karny dla nieletnich, założony w 2012 roku. Ośrodek ten uważany jest za modelowy także poza Panamą, ponieważ oferuje młodym więźniom proces resocjalizacji poprzez edukację i kształcenie zawodowe. Centrum nadzorowane jest przez UNICEF i zostało sfinansowane także przez Unię Europejską.
Franciszek odprawi tam liturgię pokutną i wyspowiada grupę nieletnich skazanych.
Po południu na panamskim nabrzeżu Cinta Costera, na błoniach Santa Maria La Antigua papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej. To stały punkt kolejnych Światowych Dni Młodzieży. W jego trakcie Franciszek wygłosi przemówienie. Oczekuje się, że przybędzie około 250 tys. pielgrzymów z całego świata. Tylu brało udział w czwartkowej inauguracji ŚDM w tym samym miejscu.
Dziennikarze towarzyszący papieżowi podczas wizyty w państwie Ameryki Środkowej zauważają, że towarzyszy jej zaniepokojenie wydarzeniami w pobliskiej, pogrążonej od dawna w ciężkim kryzysie Wenezueli, gdzie lider opozycji, przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem. W wielu miastach kraju demonstranci żądają ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. W starciach zginęło już co najmniej 26 osób.
Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o stanowisko papieża i Stolicy Apostolskiej oświadczył w Panamie: Franciszek "śledzi z bliska rozwój sytuacji i modli się za ofiary i za wszystkich Wenezuelczyków".
"Stolica Apostolska popiera wszystkie wysiłki, które pozwolą oszczędzić dalszych cierpień ludności" - dodał dyrektor biura prasowego Watykanu.
Przypomina się, że najbliższy współpracownik papieża, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin był nuncjuszem apostolskim w Wenezueli.
Na Światowych Dniach Młodzieży obecni są też młodzi pielgrzymi z Wenezueli i przedstawiciele tamtejszego Kościoła. Administrator apostolski archidiecezji Caracas, kardynał Baltazar Enrique Porras Cardozo oświadczył: "Konieczne jest, aby wszyscy dążyli do dobra wspólnego i odłożyli na bok partykularne interesy".
Nie wyklucza się, że w trakcie wizyty w Panamie Franciszek, który wielokrotnie apelował o położenie kresu przemocy i pokój oraz dialog społeczny w Wenezueli, zabierze ponownie głos w tej sprawie.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.