Na wiosnę Papież mógłby odwiedzić Rumunię

Do ustalenia pozostały jeszcze szczegóły, ale odwiedziny Ojca Świętego są niemal pewne.

Papież Franciszek odwiedzi Rumunię, prawdopodobnie już na wiosnę przyszłego roku – powiedział abp Ioan Robu, przewodniczący tamtejszego episkopatu. Do ustalenia pozostały jeszcze szczegóły, ale odwiedziny Ojca Świętego są niemal pewne – dodał metropolita Bukaresztu.

Biskupi z Rumunii i Mołdawii przebywali w tych dniach w Watykanie z wizytą ad limina. Ponad godzinę rozmawiali z Papieżem Franciszkiem. Mogli też koncelebrować z nim Mszę w kaplicy domu św. Marty. Na zakończenie wizyty wyznali, że zostali umocnieni w wierze oraz otrzymali mocny pokarm duchowy.

Chrześcijanie w Rumunii tworzą bogatą mozaikę wyznaniową. Bardzo dobre są relacje pomiędzy wiernymi obu obrządków w łonie kościoła katolickiego. Trudniejsze są relacje grekokatolików z Cerkwią prawosławną. Duży wpływ ma na to problem restytucji świątyń odebranych Kościołowi greckokatolickiemu po 1948 r.

Problemem Kościoła w Rumunii, ciągnącym się od czasów komunistycznych pozostaje niechęć wiernych do aktywnego włączania się w życie wspólnoty. Ludzie korzystają z posług, uczestniczą w kulcie, ale nie zależy im często na głębszej przynależności do Kościoła. Abp Robu zauważył, że obecna sytuacja w relacjach z Cerkwią prawosławną nie przypomina już tej z czasów pielgrzymki Jana Pawła II, kiedy na jej czele stał patriarcha Teoktyst.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, RUMUNIA

Reklama

Reklama