Papież: Życie jest cenne; nie jest łatwe, czasem bolesne, ale jest cenne

Papież Franciszek przestrzegał podczas środowej audiencji generalnej przed "fałszywym odpoczynkiem" polegającym na ucieczce od rzeczywistości. Człowiek nigdy nie odpoczywał tak dużo, jak dzisiaj, ale i nigdy nie doświadczył tyle pustki, co obecnie - dodał.

W rozważaniach na temat przykazania o dniu odpoczynku papież mówił, że nie jest łatwo wypoczywać, bo - jak stwierdził - "jest odpoczynek fałszywy i odpoczynek prawdziwy".

Mówiąc o fałszywym odpoczynku, Franciszek ocenił, że "dzisiejsze społeczeństwo jest spragnione rozrywek i wakacji". "Przemysł rozrywki kwitnie, a reklama przedstawia idealny świat jako wielki park rozrywki, gdzie wszyscy się bawią. Punktem ciężkości w dominującej obecnie koncepcji życia nie jest aktywność i zaangażowanie, ale ucieczka" - podkreślił papież.

"Zarabia się by się rozerwać, mieć satysfakcję" - dodał.

Jak mówił Franciszek, "modelowym obrazem jest osoba sukcesu, która może sobie pozwolić na wiele różnych przyjemności". "Ale ta mentalność sprawia, że popada się w niezadowolenie z życia znieczulonego rozrywką, które nie jest odpoczynkiem, ale wyobcowaniem i ucieczką od rzeczywistości. Człowiek nigdy nie odpoczywał tak dużo jak dzisiaj, ale jednak nigdy nie doświadczył tyle pustki, co dzisiaj" - stwierdził papież.

Wyraził przekonanie, że możliwość rozrywki, podróżowania czy rejsów wycieczkowych nie zapewnia pełni serca i nie pozwala odpocząć. Franciszek zaznaczył, że Dekalog rzuca inne światło na to, czym jest odpoczynek. Jak wyjaśnił, jest to czas "kontemplacji, wielbienia, a nie ucieczki od rzeczywistości".

"To czas, aby spojrzeć na rzeczywistość i powiedzieć: +jakie piękne jest życie+. Odpoczynkowi jako ucieczce od rzeczywistości Dekalog przeciwstawia odpoczynek jako błogosławieństwo rzeczywistości" - powiedział.

Papież przypomniał też, że dla chrześcijan punkt kulminacyjny niedzieli stanowi msza święta. Niedziela jest dniem, by podziękować za życie, za miłosierdzie Boga - podkreślił.

Zdaniem Franciszka wiele osób mających różne możliwości rozrywki nie jest pogodzonych z życiem, a niedziela to dzień, by "pogodzić się z życiem, mówiąc: «życie jest cenne; nie jest łatwe, czasem bolesne, ale jest cenne»".

Zwracając się do Polaków, papież pozdrowił dzieci i młodzież, a także ich rodziców i wychowawców z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

"Niech będzie on dla was czasem zdobywania wiedzy, mądrości i życiowego doświadczenia. Pamiętajcie o codziennej modlitwie i o udziale w mszy świętej w każdą niedzielę. Niech Matka Boża, której urodziny będziemy obchodzili w Jej święto przypadające w sobotę, pomaga wam wszystkim we wzrastaniu do świętości" - powiedział Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama