Papież Franciszek przestrzegał podczas środowej audiencji generalnej przed "fałszywym odpoczynkiem" polegającym na ucieczce od rzeczywistości. Człowiek nigdy nie odpoczywał tak dużo, jak dzisiaj, ale i nigdy nie doświadczył tyle pustki, co obecnie - dodał.
W rozważaniach na temat przykazania o dniu odpoczynku papież mówił, że nie jest łatwo wypoczywać, bo - jak stwierdził - "jest odpoczynek fałszywy i odpoczynek prawdziwy".
Mówiąc o fałszywym odpoczynku, Franciszek ocenił, że "dzisiejsze społeczeństwo jest spragnione rozrywek i wakacji". "Przemysł rozrywki kwitnie, a reklama przedstawia idealny świat jako wielki park rozrywki, gdzie wszyscy się bawią. Punktem ciężkości w dominującej obecnie koncepcji życia nie jest aktywność i zaangażowanie, ale ucieczka" - podkreślił papież.
"Zarabia się by się rozerwać, mieć satysfakcję" - dodał.
Jak mówił Franciszek, "modelowym obrazem jest osoba sukcesu, która może sobie pozwolić na wiele różnych przyjemności". "Ale ta mentalność sprawia, że popada się w niezadowolenie z życia znieczulonego rozrywką, które nie jest odpoczynkiem, ale wyobcowaniem i ucieczką od rzeczywistości. Człowiek nigdy nie odpoczywał tak dużo jak dzisiaj, ale jednak nigdy nie doświadczył tyle pustki, co dzisiaj" - stwierdził papież.
Wyraził przekonanie, że możliwość rozrywki, podróżowania czy rejsów wycieczkowych nie zapewnia pełni serca i nie pozwala odpocząć. Franciszek zaznaczył, że Dekalog rzuca inne światło na to, czym jest odpoczynek. Jak wyjaśnił, jest to czas "kontemplacji, wielbienia, a nie ucieczki od rzeczywistości".
"To czas, aby spojrzeć na rzeczywistość i powiedzieć: +jakie piękne jest życie+. Odpoczynkowi jako ucieczce od rzeczywistości Dekalog przeciwstawia odpoczynek jako błogosławieństwo rzeczywistości" - powiedział.
Papież przypomniał też, że dla chrześcijan punkt kulminacyjny niedzieli stanowi msza święta. Niedziela jest dniem, by podziękować za życie, za miłosierdzie Boga - podkreślił.
Zdaniem Franciszka wiele osób mających różne możliwości rozrywki nie jest pogodzonych z życiem, a niedziela to dzień, by "pogodzić się z życiem, mówiąc: «życie jest cenne; nie jest łatwe, czasem bolesne, ale jest cenne»".
Zwracając się do Polaków, papież pozdrowił dzieci i młodzież, a także ich rodziców i wychowawców z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.
"Niech będzie on dla was czasem zdobywania wiedzy, mądrości i życiowego doświadczenia. Pamiętajcie o codziennej modlitwie i o udziale w mszy świętej w każdą niedzielę. Niech Matka Boża, której urodziny będziemy obchodzili w Jej święto przypadające w sobotę, pomaga wam wszystkim we wzrastaniu do świętości" - powiedział Franciszek.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.