Każdego dnia ponad 175 tys. dzieci po raz pierwszy łączy się z internetem - podaje Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF w obchodzonym dziś Dniu Bezpiecznego Internetu. Z danych tych wynika, iż jeden na trzech użytkowników internetu to dziecko.
UNICEF zauważa, że dostęp do świata cyfrowego otwiera przed dziećmi wiele korzyści i możliwości, ale jednocześnie naraża je na szereg zagrożeń, w tym złe treści, wykorzystywanie seksualne i przemoc, cyberprzemoc i niewłaściwe wykorzystanie ich prywatnych informacji. Do tej pory nie podjęto zbyt wiele działań, aby chronić dzieci przed niebezpieczeństwami świata cyfrowego.
Raport tej organizacji podkreśla, że każdy ma obowiązek chronić dzieci w świecie cyfrowym. Szczególna odpowiedzialność spada na rządy poszczególnych krajów, rodziny, szkoły oraz inne instytucje, a także sektor prywatny, a zwłaszcza przemysł techniczny i telekomunikacyjny, który powinien kontrolować wpływ techniki cyfrowej na dzieci, aby ustrzec je przed zagrożeniami. Dlatego też UNICEF ponownie wzywa wszystkich do współpracy, aby bezpieczeństwo dzieci umieścić w centrum polityki cyfrowej.
Tę kwestię poruszył także na Twitterze papież Franciszek:
Wszyscy mamy zabiegać o ochronę nieletnich w świecie cyfrowym.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 6 lutego 2018
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.