Nowa data Dnia Migrantów i Uchodźców

- Nie wystarczy zbudować sobie obrazu Boga w oparciu o to, co usłyszeliśmy - powiedział papież Franciszek w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański”. Wskazał, że życie wiary polega na pragnieniu przebywania z Jezusem, a zatem poszukiwaniu miejsca Jego zamieszkania.

Ojciec Święty stwierdził, że jest to częścią naszego duchowego powołania. 

„Jesteśmy więc powołani do przekroczenia religijności nawykowej i oczywistej, ożywiając spotkanie z Jezusem na modlitwie, w rozważaniu Słowa Bożego i uczestnicząc w sakramentach, aby przebywać z Nim i przynosić owoc dzięki Niemu, Jego pomocy, Jego łasce”. Papież przekonywał, że tylko spotkanie z Jezusem „może nadać naszemu życiu pełny sens i sprawić, aby nasze plany i inicjatywy były owocne”. Na zakończenie prosił, aby Maryja wspierała nas w postanowieniu pójścia za Jezusem, słuchania i wypełniania Jego słów.

- Od tej chwili, z powodów duszpasterskich, Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców będzie obchodzony w drugą niedzielę września - powiedział papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański”. Nawiązał do przypadającego dziś 104. Dnia Migrantów i Uchodźców, przypominając o porannej Mszy św., którą odprawił ze sporą grupą imigrantów i uchodźców, przebywających w diecezji rzymskiej. Dodał, że migracje są dziś znakiem czasu, co podkreślił w Orędziu na dzisiejszy dzień. 

„«Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki (por. Mt 25,35.43)». W tym kontekście pragnę potwierdzić, że nasza wspólna odpowiedź mogłaby być osnuta na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować”. Na zakończenie tradycyjnie pozdrowił wszystkich pielgrzymów, życząc wszystkim smacznego obiadu i dobrej niedzieli. 

Do tej pory, Kościół powszechny obchodził Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią następny, czyli sto piąty, będzie obchodzony w drugą niedzielę września, tj. 8 września 2019 r.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama