Franciszek: Chrześcijanin nie może żyć bez Eucharystii

O fundamentalnym znaczeniu Eucharystii dla życia chrześcijańskiego mówił dziś papież rozpoczynając nowy cykl katechez poświęconych właśnie tej centralnej tajemnicy wiary Kościoła. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 13 tys. wiernych.

Już na wstępie, wyjaśniając wybór tematyki swych katechez, Ojciec Święty wskazał, że dla chrześcijan, podstawowe znaczenie ma zrozumienie wartości i sensu Mszy Świętej, aby coraz pełniej przeżywać swą relację z Bogiem. Przypomniał słowa prześladowanych chrześcijan, żyjących na początku IV wieku w północnej Afryce, którzy wyjaśniali, że ich życie chrześcijańskie życie zamarłoby, gdyby nie mogli sprawować Eucharystii. Można zatem wyrzec się życia ziemskiego z powodu Eucharystii, ponieważ daje nam ona życie wieczne, czyniąc nas uczestnikami zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Papież zachęcił do postawienia sobie pytania, co dla każdego z nas oznacza udział w ofierze Mszy św. i przystępowanie do Stołu Pańskiego.

Franciszek podkreślił znaczenie odnowy liturgicznej dokonanej przez II Sobór Watykańskim, aby doprowadzić chrześcijan do zrozumienia wspaniałości wiary i piękna spotkania z Chrystusem. Dlatego przez nowy cykl katechez Ojciec Święty pragnie dopomóc wiernym w lepszym poznaniu wielkiego daru, który dał nam Bóg w Eucharystii, podkreślając, iż sakramenty są znakami Bożej miłości, uprzywilejowanymi drogami, aby spotkać się z Bogiem.

„Poprzez te katechezy chciałbym wraz z wami na nowo odkryć piękno ukryte w celebracji eucharystycznej a które, gdy zostanie odsłonięte, nadaje pełny sens życiu każdego z nas” – powiedział papież na zakończenie dzisiejszego spotkania z wiernymi na placu św. Piotra.

«« | « | 1 | » | »»
 • mee...
  08.11.2017 16:14
  @ Jan Knox. Sakramenty sa potrzebne do zbawienia, kazdy sakrament oddzielnie potrzebny jest do zbawienia, ale tego, ktorego nikt nie widzial i nie zobaczy, ktorego nie ma Boga jest w Synu, Duchu, Slowie a poprzez Syna i Ducha dzieki Slowu jest w sakramentach. Przyczyna wszelkiego jest Bog, tylko od Niego wszyscy i kazdy z osobna zalety.
 • mee...
  08.11.2017 17:24
  Dlatego wywiniecie sie katolicy i protestanci, chrzescijanie...tylko nie skadcie tak sobie do oczu i bez nienawisci, i zapalczywosci oraz z podchodami, w ktorych sie lubujecie, bo to co nazywacie religia, to co zwiecie kosciolem-mi, tak naprawde jest natura Boga, ktora w sobie mamy... gdyby wasi nauczyciele doswiadczyli Boga, to nie mieli by wam nic do powiedzenia.
 • Anna Panna
  09.11.2017 09:52
  "Chrześcijanin nie może żyć be Eucharystii." Dlatego konieczna jest Interkomunia?
 • Gość Marek
  10.11.2017 19:30
  Przytaczam słowa papieża z deonu: >> Sobór Watykański II był silnie ożywiony pragnieniem doprowadzenia chrześcijan do zrozumienia wspaniałości wiary i piękna spotkania z Chrystusem. Z tego powodu trzeba było najpierw, z pomocą Ducha Świętego, dokonać odpowiedniego odnowienia liturgii, bo Kościół nieustannie z niej żyje i dzięki niej się odnawia. << Ten tekst ma taki ładunek znaczeniowy, że mnie zatkało, po prostu. Na początek, co papież ma na myśli w całym tym przemówieniu, gdy używa słowa "chrześcijanie" w kontekście Mszy św. Czy myślicie, że ma na myśli katolików, tak jak dawniej się utożsamiało? Może to wyjaśni w następnych przemówieniach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.