Pogłębia się kryzys wodny w Rzymie i okolicach.
Długotrwała susza spowodowała gwałtowne obniżanie się poziomu jeziora Bracciano, skąd czerpana jest woda pitna dla Wiecznego Miasta. Nie wyklucza się czasowych wyłączeń wodociągów dla oszczędności wody; władze apelują o nie podlewanie trawników. Zwołano też regionalny sztab kryzysowy.
W związku z suszą również Watykan zdecydował się na czasowe zamknięcie podlegających mu fontann zarówno na Placu św. Piotra, jak i w ogrodach. Przypomniano przy tej okazji słowa Papieża z encykliki Laudato si’: „Czysta woda pitna jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ jest niezbędna do życia człowieka oraz wspierania ekosystemów lądowych i wodnych”.
Niestety rzymski system wodociągowy jest wręcz przykładem krytykowanego przez Franciszka marnotrawstwa. Ponad 40 proc. czerpanej m.in. z Bracciano wody zostaje utracone wskutek nieszczelności rur. Kilkaset metrów od zamkniętych watykańskich fontann spokojnie biją uliczne „źródełka” zasilane z przerdzewiałych wodociągów, a i współbracia zakonni Papieża, nie przejmując się niczym, obficie podlewają swoją trawkę w ogrodach przy Borgo Santo Spirito i Via dei Penitenzieri.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.