W Rzymie rozpoczyna się dziś narodowa pielgrzymka Ukraińców z okazji 150. rocznicy kanonizacji św. Jozafata, apostoła jedności Kościoła. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki będzie jutrzejsza Eucharystia w Bazylice Watykańskiej, gdzie spoczywa jego ciało.
Ojciec Święty udzielił Ukraińcom wyjątkowego przywileju. Swą liturgię będą sprawowali przy głównym ołtarzu konfesji św. Piotra.
Mówi abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego:
„Dla naszego Kościoła św. Jozafat jest postacią symboliczną. Wiadomo, że szczególną misją katolickich Kościołów wschodnich jest bycie promotorami jedności chrześcijan. Oczywiście, w czasach św. Jozafata idee i wzorce jedności chrześcijan były trochę inne niż dzisiaj. Jednakże świętość tego biskupa męczennika zawiera w sobie silne przesłanie: wszyscy chrześcijanie muszą się modlić, zabiegać, a jeśli potrzeba, również i oddać życie za przywrócenie widzialnej i pełnej jedności Kościoła Chrystusa. Myślę, że jest to święty, którego cały Kościół musi docenić na nowo. Często bowiem nasi bracia prawosławni postrzegają św. Jozafata jako wroga, który chciał im wykraść wiernych i przekonać ich do katolicyzmu. Trzeba zrewidować te stare mity. Ekumenizm męczenników pozwala nam zrozumieć, że podziały, które istnieją między Kościołami, nie sięgają nieba” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Szewczuk.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.