Benedykt XVI odwiedzi Portugalię

Agencja informacyjna Kościoła katolickiego w Portugalii Ecclesia opublikowała wstępny program wizyty Benedykta XVI w tym kraju. W dniach 11-14 maja 2010 r. papież odwiedzi Lizbonę, Fatimę i Porto.

Program ten wymaga jeszcze potwierdzenia przez Stolicę Apostolską. Koordynator podróży ze strony episkopatu Portugalii, bp Carlos Azevedo zapowiedział, że w marcu przyjedzie do Lizbony delegacja watykańska, która ustali ostatnie szczegóły papieskiej wizyty.

Według wstępnego programu, Ojciec Święty przyleci na lotnisko Portela 11 maja przed południem. Ceremonia powitania odbędzie się w słynnym klasztorze Hieronimitów w Lizbonie, po czym Benedykt XVI złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Aníbalowi Cavaco Silvie w pałacu Belém. Wieczorem zaś odprawi Mszę św. nad brzegiem Tagu.

Bp Azevedo ujawnił, że w homilii papież zwróci się z „przesłaniem podstawowym dla czasów, w których żyjemy – z wezwaniem do świętości. Zdaniem hierarchy „pedagogia świętości” powinna stać się głównym priorytetem duszpasterskim Kościoła trzeciego tysiąclecia.

12 maja papież spotka się z przedstawicielami świata kultury w Centro Cultural de Belém, po czym w nuncjaturze apostolskiej przyjmie premiera Portugalii, Jose Socratesa. Po południu odleci helikopterem do Fatimy. Po modlitwie w kaplicy Objawień, będzie przewodniczył Nieszporom w kościele Trójcy Przenajświętszej z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych, seminarzystów i diakonów stałych. Wieczorem weźmie udział w odmawianiu różańca i w procesji ze świecami, po czym watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone odprawi Mszę św.

13 maja, w 93. rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej, Benedykt XVI będzie przewodniczył tradycyjnej, międzynarodowej Mszy św. Po południu spotka się w kościele Trójcy Przenajświętszej z osobami zaangażowanymi w „duszpasterstwo społeczne”, a wieczorem przemówi do biskupów Portugalii w domu Matki Bożej z Góry Karmel, który będzie jego rezydencją w Fatimie.

14 maja Ojciec Święty odleci helikopterem do Porto. Po Mszy św. odprawionej w alei Sprzymierzonych (Avenida dos Aliados), na lotnisku w Porto odbędzie się ceremonia pożegnalna przed odlotem papieża do Rzymu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama